1/2024

Belgii a Británii propojil nový podmořský kabel, má zajistit lepší využití OZE a vyšší bezpečnost dodávek elektřiny

| autor: oEnergetice.cz - Eduard Majling0

Belgii a Británii propojil nový podmořský kabel, má zajistit lepší využití OZE a vyšší bezpečnost

Po 10 letech plánování, příprav a výstavby tak vedením Nemo Link během noci ze středy na čtvrtek začala z Belgie proudit do Británie první elektřina.

Nové propojení o délce 140 km, z čehož 130 km tvoří podmořský kabel táhnoucí se Severním mořem, vzniklo ve spolupráci belgického provozovatele přenosové soustavy (PPS) Elia a britského PPS National Grid.

Dokončení přeshraničního propojení je dalším krokem v probíhajícím propojování jednotlivých energetických trhů v Evropě, jehož význam stoupá s rostoucí výrobou elektrické energie v obnovitelných zdrojích.

Kromě lepší integrace obnovitelných zdrojů do soustav obou zemí nové vedení rovněž přispěje k zajištění vyšší energetické bezpečnosti.

„Dnešek, 31. ledna, je vyvrcholením obrovského projektu, který vznikl za vynikající spolupráce mezi Elia a National Grid. Z pohledu energie propojení nabídne lepší budoucnost odběratelům v obou zemích a usnadní transformaci směrem k udržitelnému a dostupnému elektroenergetickému systému. Také nám přinese další způsoby zajištění bezpečných dodávek,“ uvedl Chris Peeters, výkonný ředitel společnosti Elia.

Nové vedení tak otevřelo Belgii a Británii možnost přenášet mezi svými soustavami výkon až 1000 MW. Již na první den komerčního provozu bylo obchodníky rezervováno více než 75 % přenosové kapacity vedení.

V průměru tak měl být během včerejška podle belgického PPS přenášen výkon 773 MW, za celý den tedy mělo být mezi Belgií a Británií přeneseno více než 18,5 GWh elektřiny.

Nemo-Link-725x369.png

Nové vedení Nemo Link umožní lepší integraci obnovitelných zdrojů a zvýší energetickou bezpečnost Británie a Belgie. Zdroj: Elia

Nové vedení není důležité pouze pro Belgii, která se na podzim minulého roku potýkala s energetickou krizí, kdy byl v provozu pouze jediný ze 7 jaderných bloků v zemi.

Propojování se soustavami okolních zemí je rovněž důležité i pro Velkou Británii vzhledem k její pozici oproti kontinentální Evropě.

Pro Británii se tak po 2GW vedení do Francie (IFA) a 1GW vedení do Nizozemska (BritNed) jedná již o třetí podmořské kabelové propojení s kontinentální Evropou.

Propojení Velké Británie s kontinentální Evropou by se v nadcházejících letech mělo i nadále zlepšit, jelikož již v příštím roce by mělo být dokončeno další kabelové vedení do Francie s přenosovou kapacitou 1 GW, v roce 2021 poté 1,4GW vedení North Sea Link do Norska. Další vedení Viking Link s plánovanou kapacitou 1,4 GW by mělo Velkou Británii propojit s Dánskem.

„Jsme potěšeni, že Nemo Link i připojovací vedení Richborough jsou nyní plně v provozu a budou hrát klíčovou roli při dodávkách čisté energie britským spotřebitelům, a zároveň zvýší bezpečnost dodávek a jejich cenovou konkurenceschopnost. Propojovací vedení jako Nemo Link jsou perfektním nástrojem jak přesunout obnovitelnou energii z místa výroby tam, kde je nejvíce potřebná. Spojením britského a belgického trhu rovněž zajistíme, že spotřebitelé budou mít přístup k různým zdrojům a levnější elektřině,“ řekl John Pettigrew, výkonný ředitel britského PPS National Grid.

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA