2/2023

Americké ministerstvo energetiky je odhodláno revitalizovat jadernou energetiku

| autor: oEnergetice.cz - Martin Knápek0

Americké ministerstvo energetiky je odhodláno revitalizovat jadernou energetiku

Ve svém projevu zároveň přiblížil provedené významné kroky pro naplnění těchto snah.

„Americké Ministerstvo energetiky sází na jadernou energii. Více než 50 amerických společností vyvíjí vyspělé technologie, díky kterým bude využívání jaderné energie účinnější a náklady na výstavbu a provoz budou nižší. Před námi je neuvěřitelná příležitost na tomto rozvíjejícím se globálním trhu. V případě úspěchu naše snahy povedou ke vzniku nových pracovních míst, snížení emisí skleníkových plynů a posílení ekonomiky USA.“ – Dan Brouillette

Podle Brouilletta je jedním z nejdůležitějších kroků jmenování Rity Baranwalové jako náměstkyně ministra pro Oddělení pro jadernou energii. Před tímto jmenováním byla Baranwalová ředitelkou iniciativy „Gateway for Accelerated Innovation in Nuclear“ v Národní Laboratoři Idaho. Před vstupem do DOE zároveň pracovala na technologických, inženýrských a R&D rolích ve společnostech Westinghouse a Bechtel Bettis.

Dalším stěžejním krokem pro oživení jaderného průmyslu je úspěšné dokončení jaderných reaktorů Vogtle 3 a 4. Tamní dva reaktory AP1000 jsou v současnosti jedinými jadernými reaktory, které jsou v USA ve výstavbě. Obdobný projekt, výstavba dvou reaktorů AP1000 v jaderné elektrárně VC Summer, byl v roce 2017 ukončen.

Budoucnost v SMR a dalších vyspělých technologiích

Podle Brouilletta je dalším krokem například zprovoznění prvního SMR reaktoru v Národní Laboratoři Idaho do roku 2026, nebo iniciativa DOE zřídit Národní inovační centrum pro reaktory, které by mohlo urychlit licencování a komercializaci pokročilých reaktorů. Jen během posledních dvou let DOE investovalo do zrychlení vývoje pokročilých jaderných technologií více než 170 milionů dolarů.

Významným je také výzkum reaktorů založených na roztavených solích, nebo dokončení projektu pro výstavbu testovacího rychlého reaktoru VTR v lokalitě Národní laboratoře Oak Ridge nebo Idaho.

Zdroj: oenergetice.cz

Zdroj úvodního obrázku: Nuclear Regulatory Commission

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP