1/2024

Zasedání česko-běloruské komise pro hospodářskou spolupráci

| autor: Tisková zpráva MPO0

Zasedání česko-běloruské komise pro hospodářskou spolupráci

Zasedání Komise, které proběhne ve dnech 16. a 17. května 2017, by mělo podpořit a posílit aktivity českých podnikatelů v Bělorusku a rovněž činnost běloruských podnikatelů u nás v České republice.

Na agendě budou nejen významné projekty realizované českými a běloruskými podnikateli, ale i další témata vzájemných obchodních vztahů jako proces vstupu Běloruska do Světové obchodní organizace (WTO) či rozvoj spolupráce příslušných obchodních a průmyslových komor.

V průběhu jednání zvláštních pracovních skupin se budou řešit způsoby podpory vzájemné obchodní výměny v průmyslovém, energetickém, dopravním či zemědělském sektoru stejně jako otázky spolupráce v oblasti vědy. Běloruská strana v tomto ohledu projevuje například výrazný zájem o spolupráci s českým dřevozpracujícím sektorem.

V rámci oficiálního programu běloruská delegace navštíví projekty některých českých společností, které jsou v Bělorusku aktivní a mají zájem o prohlubování své činnosti v tomto teritoriu. Hlavní výstup zasedání představuje závěrečný protokol, který bude shrnovat klíčové oblasti a možnosti obchodně-ekonomické spolupráce a návrhy společných projektů.

Vzhledem k silné pozici běloruského státu v ekonomice země, znamená zahrnutí konkrétních projektů českých společností do tohoto dokumentu významnou podporu pro jejich aktivity.

Objem vzájemného obchodu s Běloruskem dlouhodobě rostl až do roku 2012, avšak v posledních letech klesá kvůli oslabení místního hospodářství. Přesto zde existují zajímavé možnosti pro české podnikatele, o čemž svědčí skutečnost, že v zemi působí více než 120 českých firem.

Vzhledem ke komplementaritě našich ekonomik a komparativním výhodám, které mají v Bělorusku naši podnikatelé ve srovnání s jejich západoevropskými protějšky, projevují české firmy o běloruský trh zájem a dlouhodobě se zde daří realizovat zajímavé projekty. Kromě toho nedávný restart běloruského přístupového procesu do WTO pravděpodobně povede k celkové stabilizaci místního podnikatelského prostředí.

Komise byla vytvořena na základě česko-běloruské dohody o hospodářské, průmyslové a vědecko-technické spolupráci ze dne 22. ledna 2009. Její poslední 8. zasedání proběhlo ve dnech 18. až 20. května 2016 v Minsku.

Zasedání Komise probíhají na úrovni náměstků ministrů. Běloruskou stranu povede náměstek ministra zahraničních věcí Jevgenij Šestakov, Českou republiku bude zastupovat náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA