Jednání se účastnili odborníci zabývající se problematikou integrované prevence a omezování znečišťování z průmyslu i z dotčených orgánů státní správy. Spolupráce všech zúčastněných velmi napomáhá naplňovat proces výměny informací o nejlepších dostupných technikách a podporuje dobrou vzájemnou spolupráci.
Vzájemná spolupráce a koordinace se také odráží na kvalitě práce jednotlivých technických pracovních skupin (TPS). Díky prohlubující se spolupráci a kooperaci všech zúčastněných v procesu výměny informací se ČR daří lépe prosazovat na půdě EU její zájmy a zároveň dodržovat vysokou úroveň ochrany životního prostředí.
Provozovat zařízení spadající pod integrovanou prevenci v souladu s nastavenými emisními limity, které vychází ze Závěrů o BAT, přináší řadu problémů pro všechny zúčastněné. Provozovat v termínu do čtyř let od vydání závěrů v souladu s nejlepšími dostupnými technikami je velmi náročné pro provozovatele v daných průmyslových oblastech a klade i zvýšené nároky na povolovatele, tedy státní správu.
V roce 2017 pokračovaly práce na revizích dokumentů o nejlepších dostupných technikách (BAT techniky). V současné době je v revizi 7 referenčních dokumentů o BAT. Intenzivně se pracuje na novém referenčním dokumentu „Čištění odpadních plynů z chemického průmyslu“.
Rozhodnutím Evropské komise bylo vydáno k dnešnímu dni celkem 12 Závěrů o BAT při celkovém počtu 34 referenčních dokumentů o nejlepších dostupných technikách.
V polovině letošního roku byly schváleny Závěry o BAT pro Velká spalovací zařízení. Tvorba i hlasování o těchto závěrech bylo ovlivněno dekarbonizační politikou EU. Česká republika se spolu s dalšími šesti státy EU snažila vytvořit při hlasování o závěrech blokační menšinu tj. 35% což se nepodařilo o 0,14 %.
Tyto závěry jsou v současnosti napadeny žalobou Polské republiky. Mnohé z provozů, které spalují převážně hnědé uhlí, stojí před nelehkým úkolem jak provozovat k červenci 2021 v souladu s nastavenými limity v Závěrech o BAT nebo zda zažádat a provozovat na základě udělené výjimky.
V současnosti je dále připomínkován návrh revidovaného dokumentu „Povrchové úpravy s obsahem organického rozpouštědla“, který se významně týká nejen automobilového průmyslu, výroby plechovek, lakovaných plechů, tiskařských závodů, ale i impregnace dřeva nebo textilií.
Do revize tohoto dokumentu se také prolínají povinnosti dané chemickou legislativou (REACH) a Směrnicí EU o omezování emisí těkavých organických sloučenin vznikajících při používání organických rozpouštědel v některých barvách a lacích a výrobcích pro opravu nátěru vozidel.
Přílohy ke stažení:
- Program [pdf, 165 kB]
- Prezenční listina[pdf, 1613 kB]
- 1_Novela vyhlášky č. 415/2012 Sb.[pdf, 214 kB]
- 2_IPPC legislativa a metodika[pdf, 189 kB]
- 3_BREF Velká spalovací zařízení[pdf, 1406 kB]
- 4_Pohled teplárenství na Závěry o BAT pro LCP [pdf, 1164 kB]
- 5_IPPC z pohledu Slovenské republiky_MŽP SR[pdf, 370 kB]
- 6_IPPC z pohledu Slovenské republiky_SIŽP[pdf, 77 kB]
- 7_BREF Zpracování a spalování odpadů[pdf, 210 kB]
- 8_REF Obecné principy monitorování emisí z IPPC zařízení[pdf, 203 kB]
- 9_BREF Průmysl potravin, nápojů a mléka[pdf, 12119 kB]
- 10_BAT Centrum při ZF JU[pdf, 2962 kB]
- 11_BAT Centrum při MENDELU[pdf, 2813 kB]
- 12_Kontrolní činnost ČIŽP[pdf, 322 kB]
- 13_BREF Čištění odpadních plynů z chemického průmyslu[pdf, 50 kB]
- Souhrn prezentací[zip, 20941 kB]
Komentáře