2/2023

Vědci z EU se zabývají komunikací mezi elektromobily a sítí, která má zabránit výpadkům

| autor: Martina Jandusova0

chuttersnap-xJLsHl0hIik-unsplash
zdroj: unsplash.com

Kvůli milionům elektrických vozidel, které se nabíjejí ve stejnou chvíli, hrozí evropské přenosové soustavě výpadky proudu. Evropští vědci zkoumají, jak spolu mohou elektromobily a chytré sítě po celé Evropě efektivněji komunikovat, aby tomuto zabránily.

Hrozí výpadky elektřiny

Ačkoliv je v současné době evropská elektrická přenosová síť poměrně stabilní a dokáže snadno vydržet výkyvy kolem 20 % v obou směrech, situace může začít vypadat úplně jinak po tom, co objem elektrických vozidel prudce vzroste.

Podle zprávy Global EV Outlook 2022 jezdilo v roce 2021 na evropských silnicích asi 5,5 milionu elektromobilů. To znamená, že se jejich počet od roku 2019, od vypuknutí covidové pandemie, zvýšil na více než trojnásobek. Z téměř 250 milionů aut po celé Evropě se tak stále jedná o pouhý zlomek, očekává se ale, že nabíjení elektromobilů začne být problémem ve chvíli, kdy začnou ve vozovém parku převažovat. Pak budou hrozit špičky v poptávce po nabíjení.

Problémům už čelí v sousedním Německu, kde se tlak na přenosovou soustavu zvyšuje a obávají se problémů s přetížením a lokálním výpadkům elektřiny v distribuční síti. Potíže způsobují v německé síti nejenom nabíjející se elektromobily, ale také tepelná čerpadla a čím dál decentralizovanější výroba elektřiny. Německo ale není jediné. Provozovatelé přenosové soustavy na jihu Nizozemska čelili v loňském roce potížím s vyrovnáváním poptávky a integrací nových zdrojů energie.

Je toho moc, zpomalte

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP