2/2023

Tající ledovce odkrývají nové zdroje metanu

| zdroj: voda-portal.sk0

cassie-matias-VSGEH7tKiUg-unsplash
zdroj: unsplash.com

V Arktidě se otepluje, což má za následek ústup ledovců. Z nového výzkumu vyplývá, že tato skutečnost vede k odkrývání podzemních pramenů, které jsou velkým zdrojem metanu.

Nově objevené zdroje chybí v metanové bilanci

Vědci z Cambridgeské univerzity a norského Univerzitního centra na Svalbardu v nové studii, která byla publikována ve vědeckém časopise Nature Geoscience, zjistili, že na místech, která byla dříve zakryta ledovcem, vyvěrají prameny podzemní vody, z nichž unikají velké objemy metanu.

Tým předpokládá, že tento dosud nepoznaný zdroj metanu bude dále narůstat, jelikož ledovce se budou pravděpodobně stále zmenšovat, následkem čehož se bude odkrývat stále více pramenů podzemní vody. K těmto emisím se navíc přidávají emise metanu z tajícího ledu a arktické půdy, což dohromady přispívá ke globálnímu oteplování.

„Tyto prameny jsou významným zdrojem emisí metanu, který bude potenciálně růst. Zároveň jde o zdroj, který není zahrnut v současné bilanci metanu,“ upozorňuje hlavní autorka studie Gabrielle Kleberová, která se společně s dalšími odborníky obává, že emise z rozbředlé Arktidy mohou ještě zhoršit globální oteplování.

Gabrielle Kleberová se téměř tři roky věnovala monitorování chemického složení vody z více než stovky pramenů napříč Svalbardem, kde se teplota vzduchu otepluje dvakrát rychleji než je v Arktidě průměr. Kvůli této skutečnosti se vědcům vyplatí situaci na Svalbardu zkoumat, protože jim může poskytnout přibližnou představu o tom, jaké změny lze očekávat později v jiných částech Arktidy.

Pod ledovci se skrývá systém podzemní vody

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP