2/2023

Startuje již šestý ročník soutěže Adapterra Awards. Představí novou kategorii –⁠⁠⁠ průmysl

| zdroj: SFŽP0

Revitalizace-krajiny-a-hospodareni-s-vodou-v-Orechove-4-zdroj-Orechov
zdroj: Adapterra Award 2022 | Revitalizace krajiny a hospodaření s vodou v Ořechově

Odstartoval šestý ročník soutěže Adapterra Awards, která oceňuje adaptační opatření na klimatickou změnu. Stejně jako loni vybere odborná porota ty nejlepší z nich v kategoriích Krajina, Sídla, Budovy a speciálně pro letošní rok také Průmysl.

Soutěž oceňuje projekty bojující proti suchu, přehřívání měst v letních vedrech, důsledkům přívalových srážek i erozi půdy. Vítězové získají finanční či věcné odměny v hodnotě 50-100 tisíc Kč. Realizované projekty se mohou do soutěže přihlásit už nyní na www.adapterraawards.cz

„Udržitelnost je v průmyslovém sektoru důležitým tématem, které rezonuje i díky nové povinnosti nefinančního reportingu. Průmyslová výroba patří mezi největší odběratele a zároveň znečišťovatele vod. Společně se zemědělstvím je také nejzranitelnějším sektorem v období sucha. Klimatická změna průmyslovým podnikům přináší nová rizika, ale i nové možnosti, jak se na její dopady připravit,” vysvětluje vedoucí programu Adapterra Martin Ander z Nadace Partnerství, proč bude tato kategorie letos zařazena do soutěže.

Vedle vysoké spotřeby vody v provozu řeší průmyslové podniky také přehřívání výrobních hal a areálů v dobách vedra nebo vysoké náklady na energie. Do nové speciální kategorie Průmysl se proto mohou hlásit projekty zavádějící opatření, která na tyto problémy reagují, ať už v samotném výrobním procesu nebo v běžném provozu svých areálů a budov.

Hlavními kategoriemi soutěže jsou Krajina, Sídla a Budovy. Do Krajiny se mohou hlásit různorodé projekty od udržitelného zemědělství po obnovu mokřadů. Adaptační projekty na klimatickou změnu z intravilánu obcí, ať už jde o revitalizace náhonů či hospodaření s vodou na náměstí, se mohou hlásit do kategorie Sídla. Do Budov spadají veškerá opatření na domech bez ohledu na způsob jejich využití. Finanční a věcné ceny v hodnotě 50-100 tisíc Kč vítězům tematicky zaměřených kategorií udělí partneři soutěže společnosti Nestlé Česko, Heidelberg Materials, SolSol a IVT Tepelná čerpadla.

Soutěž se rozšiřuje také do dalších tuzemských regionů, po Moravskoslezském kraji a hlavním městě Praze letos mezi regionální partnery přibyl jih Čech. „Většina odborníků i laická veřejnost vidí, že počasí kolem nás se mění a extrémní projevy počasí jsou stále častější. Proto jsme se rozhodli spolupracovat s Nadací Partnerství a prostřednictvím prestižní soutěže Adapterra Awards ocenit nejlepší jihočeské projekty, které realizují účinná adaptační opatření. V loňském roce jsme jako jeden z prvních krajů v Česku dokončili přípravu Adaptační strategie kraje. A součástí jejího naplňování je i motivace a podpora místních obcí, firem, spolků i jednotlivých občanů k projektům užitečným pro přírodu i komunity, v nichž lidé v jižních Čechách žijí,“ uvedl vicehejtman Jihočeského kraje František Talíř.

Stejně jako v předchozích ročnících se může do soutěže zapojit také veřejnost. Prostřednictvím online hlasování od 1. srpna do 15. října vybere vítěze, který získá Cenu sympatie a výhru v hodnotě 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte. Vítězné projekty pořadatelé vyhlásí 6. listopadu 2024 na tematicky zaměřené konferenci v Praze.  Regionální ceny udělí na podzim přímo v daných krajích.

Hlavní kategorie soutěže a ceny pro vítěze

 • Krajina – 100 tisíc Kč od společnosti Nestlé Česko
 • Sídla – 50 tisíc Kč od společnosti Heidelberg Materials
 • Budovy – věcná cena od společnosti SolSol
 • Cena sympatie – 50 tisíc Kč od společnosti Deloitte

Speciální ocenění

 • Průmysl
 • Cena Prahy (nejlepší projekt na území hlavního města Prahy)
 • Cena Moravskoslezského kraje (nejlepší projekt na území Moravskoslezského kraje)
 • Cena Jihočeského kraje (nejlepší projekt na území Jihočeského kraje)
 • Cena českého příhraničí (nejlepší projekt na území Jihočeského, Jihomoravského kraje či Vysočiny
 • Cena rakouského příhraničí (nejlepší projekt na území Horního či Dolního Rakouska)

Harmonogram soutěže

30. 1. – 15. 3. 2024 – Přihlašování realizovaných projektů do soutěže

Online přihláška na www.adapterraawards.cz

1. 8. – 15. 10. 2024: Zveřejnění finálových projektů a zahájení online hlasování veřejnosti o Cenu sympatie

6. 11. 2024 – Konference na téma adaptací na klimatickou změnu a slavnostní vyhlášení vítězů

Komentáře

 1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP