2/2023

Rada pro konkurenceschopnost jednala o vnitřním trhu EU a zlepšení jeho pravidel

| autor: Tisková zpráva MPO0

Rada pro konkurenceschopnost jednala o vnitřním trhu EU a zlepšení jeho pravidel

Po intenzivních jednáních na pracovní úrovni ministři schválili obecný přístup k návrhu nařízení o spolupráci mezi vnitrostátními orgány příslušnými pro vymáhání dodržování zákonů na ochranu spotřebitele, které je součástí balíčku k elektronickému obchodu.

„Dnes schválená pozice Rady umožní efektivněji zasáhnout v případech rozsáhlého porušování práv spotřebitelů ve vícero členských státech najednou,“ zdůraznil náměstek Vladimír Bärtl. „Nařízení napomůže také účinnější spolupráci mezi národními orgány odpovědnými za ochranu spotřebitele, i s ohledem na stále rostoucí nákupy online,“ doplnil Vladimír Bärtl. Výsledná podoba návrhu vzejde z jednání s Evropským parlamentem.

Ministři také diskutovali o pokroku, kterého bylo dosaženo při jednání o nařízení o schvalování motorových vozidel. Návrh mimo jiné reaguje na odhalení v kauze manipulace s emisními limity. Návrh má na jednu stranu usnadnit volný pohyb vozidel na vnitřním trhu EU, zároveň však lépe bránit podvodům.

"Oceňuji pokrok, jehož bylo při projednávání dosaženo. Nyní se musíme zaměřit na to, aby konečná podoba návrhu nepřinesla neúměrnou administrativní zátěž," uvedl k tomu náměstek Bärtl.

ČR na jednání Rady rovněž podpořila potřebu více investovat do nehmotných statků, mezi něž patří například znalosti, software, firemní značka nebo manažerské dovednosti. ČR stejně jako Evropská komise považuje jejich rozvoj za jeden z předpokladů rozvoje znalostní ekonomiky.

Česká republika se také postavila za iniciativu Konkurenceschopnost na vnitřním trhu, která obrací pozornost k zavádění bariér na vnitřním trhu v oblasti dopravy a potřebě takovému jednání předcházet.

Tématem pracovního oběda ministrů byla průmyslová politika se zaměřením na posílení inovační kapacity průmyslu. Česká republika přitom označila za svou prioritu rozvoj lidského kapitálu, podporu výzkumu, vývoje a inovací či dostupnost zdrojů, a to v kontextu prostředí příznivého pro podnikání a opětovně vybídla EK k předložení průmyslové strategie EU.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP