2/2025

Rada pro energetiku: ministři jednali o zajištění cenově dostupné a bezpečné energie

| zdroj: MPO0

16315042450_292b412b3a_c
zdroj: flickr.com

Ministři členských států Evropské unie jednali v Bruselu o prioritách pro zvýšení energetické bezpečnosti a konkurenceschopnosti Evropy. Hlavními tématy jednání byly zajištění cenově dostupné energie, rozvoj jaderné energetiky, výstavba nové infrastruktury, dekarbonizace a podpora geotermální energie. Česká republika spolu s dalšími členskými státy také zdůraznila negativní dopady německého poplatku za export plynu. Českou delegaci vedl náměstek ministra průmyslu a obchodu Štěpán Hofman.

„Abychom zajistili dostatek energií za dostupné ceny pro naše domácnosti a firmy, je potřeba pokračovat v rozvoji obnovitelných zdrojů, podpoře rozvoje jádra a modernizaci infrastruktury. Zároveň musíme zintenzivnit spolupráci mezi členskými státy a odstranit zbytečnou byrokracii povolovacích procesů. Jenom tak budeme schopní dostatečně konkurovat ostatním kontinentům. Jsem rád, že jsme se na těchto hlavních tématech se zástupci členských států a novým komisařem DanemJørgensenem shodli,“ říká náměstek Štěpán Hofman a dodává: „Zároveň jsme společně s Rakouskem a Slovenskem připomněli negativní dopady německého poplatku za export plynu. Německo nám potvrdilo, že dělá v tamním parlamentu vše pro to, aby zrušení poplatku od 1. ledna 2025 schválilo již tento týden.“

Jedním z hlavních cílů jednání bylo dohodnout se s novým komisařem pro energetiku Jørgensenem na opatření, která zajistí dostupné ceny energií pro domácnosti i podniky. Ministři se shodli na potřebě omezit byrokracii, urychlit povolovací procesy pro obnovitelné zdroje energie (OZE) a vytvořit stabilnější prostředí pro investice. Tato opatření mají pomoci snížit náklady na energie a posílit konkurenceschopnost evropského průmyslu.

Energetická bezpečnost zůstává klíčovou výzvou pro Unii, zejména s ohledem na zimní období. Ministři zdůraznili význam diverzifikace dodavatelů i přepravních tras. EU tak pokračuje v úsilí o snížení závislosti na ruských energetických zdrojích a o zajištění stabilních dodávek pro všechny členské státy.

Pro zajištění energetické bezpečnosti je také důležité posílení propojení elektroenergetických soustav mezi členskými státy. Investice do rozšíření a flexibility sítí umožní lepší využití obnovitelných zdrojů, zajistí stabilitu dodávek a podpoří konkurenceschopnost evropské ekonomiky.

Dekarbonizace zůstává klíčovou prioritou politiky EU. Ministři zdůraznili význam technologické neutrality a rovných podmínek pro všechny nízkoemisní zdroje, včetně jaderné energie. Spolupráce členských států v rámci jaderné Aliance byla označena jako zásadní pro dosažení klimatických cílů Unie. Členské státy jaderné Aliance rovněž přijaly společné prohlášení z dnešního setkání před začátkem Rady. Více informací je na tomto odkazu. Pozornost byla věnována také geotermální energii na jejíž podporu schválili ministři závěry Rady.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Seven energy
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
SmVaK
Vodárenství.cz
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA
Huawei
Nevajgluj
Ekolamp
ZEVO Písek
SKS logo
Meva
BERT CEE