Jeden z našich čtenářů se na nás obrátil s dotazem:„Čím je způsobeno, že papír ve spalovně způsobí méně emisí CO2, než na skládce? Je to emisemi metanu?“
Požádali jsme Janu Suzovovou, environmentální specialistku ze SAKO Brno, aby otázku zodpověděla:
Problém je právě v tom co píšete. Na skládce odpadů dochází k tzv. anaerobnímu rozkladu biodegradabilních odpadů, kam patří i papír a jiné biologicky rozložitelné odpady rostlinného a živočišného původu. Při tomto rozkladu se uvolňují bioplyny jejichž majoritní podíl je tvořen CO2 a CH4 – metan v různém poměru, dle délky tohoto rozkladného procesu (0 - 40 let).
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Vlastimil Bílek - bilek@vlastimilbilek.cz 10.12.2020 11:16
Plus pokud není skládkový plyn využíván k výrobě energie a teplo ve spalovně ano (ať už k výrobě elektřiny nebo pro dálkové vytápění apod.), musíte určitě připočítat ještě další "ekologické externality", prostě související vlivy v širších souvislostech. Teplo získané spalováním odpadu ušetří uhlí/ZP, které by se musely pro výrobu elektřiny/tepla spálit jinde (a tím by se uvolnilo odpovídající množství CO2). Ze skládky unikající metan má také řádově vyšší GWP (https://cs.wikipedia.org/wiki/Potenci%C3%A1l_glob%C3%A1ln%C3%ADho_oteplov%C3%A1n%C3%AD), takže je pro oteplování mnohonásobně horší, než CO2 (trochu to "kompenzuje", že ze skládky uniká leta, ze spalovny CO2 hned). Po přepočtu na ekvivalent CO2 tak vyjde skládka hůř. Globálně je oboje, samozřejmě, špatně, papír nepatří ani na skládku ani do spalovny ...