1/2024

Průzkum: evropští i čeští spotřebitelé vědí, jak recyklovat elektroodpad a vysloužilé světelné zdroje

| autor: TZ Ekolamp0

Průzkum: evropští i čeští spotřebitelé vědí, jak recyklovat elektroodpad a vysloužilé světelné zdr

 Z výsledků průzkumu vyplývá, že 62 – 88 % evropských spotřebitelů si je vědomo, kde a jak se má elektroodpad správně zlikvidovat. Zhruba tři čtvrtiny (61 – 75 %) využívá k likvidaci obecní sběrné dvory. Zadavatelem průzkumu byla evropská asociace EucoLight, která sdružuje organizace zabývající se sběrem a recyklací osvětlovací techniky. Průzkum byl realizován v Rakousku, Německu, Itálii, Nizozemsku a Španělsku prostřednictvím společnosti GfK Italy.

60 % Čechů zlikvidovalo vyřazenou úspornou žárovku správným způsobem

Z obdobného tuzemského průzkumu vyplynuly podobné závěry: 60 % českých spotřebitelů zlikvidovalo vyřazené úsporné zdroje – konkrétně kompaktní zářivky – správným způsobem, tedy nejčastěji odevzdáním ve sběrném dvoře či na prodejním místě. Průzkum pro společnost EKOLAMP loni provedla agentura Markent mezi 1223 respondenty.

„V Česku patří mezi spotřebiteli spontánně nejvíce jmenovaná místa zpětného odběru nefunkčních světelných zdrojů sběrné dvory (47 %), prodejny elektro (40 %) a supermarkety (24 %),“ shrnuje tuzemské výsledky Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP, která se zabývá zpětným odběrem a recyklací vysloužilých světelných zdrojů, svítidel a dalších elektrozařízení.

Vysloužilé úsporné zářivky nepatří mezi ostatní elektrospotřebiče

Z evropského průzkumu asociace EucoLight dále vyplynulo, že spotřebitelé vědí o nutnosti elektroodpad recyklovat a uvědomují si, že nepatří do běžného směsného odpadu. Jsou také ochotni přizpůsobit své návyky trvale udržitelnému ekologickému chování. Výsledky nicméně poukazují na potřebu informovat spotřebitele o nutnosti oddělovat při sběru světelné zdroje od ostatních spotřebičů. V jednotlivých zemích si toho není vědomo 5 až 22 % spotřebitelů.

„Vysloužilé zářivky patří výhradně do speciálních sběrných nádob na světelné zdroje. V žádném případě se nesmějí vyhazovat mezi jiné vyřazené elektrospotřebiče. Důvodem je jejich křehkost: mezi ostatním elektroodpadem by se mohly rozbít a tím uvolnit do okolí toxickou rtuť, kterou zářivky v malém množství obsahují,” uzavírá Zuzana Adamcová ze společnosti EKOLAMP.

Naprostá většina respondentů (76 – 84 %) také řekla, že výrobci, distributoři, kamenné i on-line obchody by měli informovat o svých službách sběru a recyklace elektroodpadu. Tím by podle nich pomohli zvýšit povědomí o správném chování při recyklaci elektroodpadu. V podobném duchu se vyjádřili i tuzemští spotřebitelé.

Foto: pixabay

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA