1/2024

Pozor, ten chlap je vrah!

| autor: Pavel Mohrmann0

Pozor, ten chlap je vrah!

Text se opírá o vědce z VŠE a o jejich studii, která není v textu pojmenována. Je v něm citován pan Pikora, který zřejmě kdysi vstřebával ekonomické vzdělání na VŠE. Autor článku však zavádějícími větami posadil pana Pikoru společensky jinam. Uváděná čísla, zastrašující kde koho, nejsou podložena ničím, snad jen uvozovkami přímé řeči. To vše příhodně v době, kdy jdou návrhy Zákona o odpadech a Zákona o výrobcích s ukončenou životností do Legislativní rady vlády.

MŽP i přes tento nevalidní a lživý text krátce zareagovalo:

MŽP s novými spalovnami dopředu nepočítá, nikomu jejich počet nediktuje a rozhodně je nestaví

Včerejší pracovní snídani na téma “Odpady a legislativa v České republice v roce 2017” si média, zejména ČTK (a není to poprvé), přeložila tak, že Ministerstvo životního prostředí hraje roli toho, kdo tu diktuje své vize investorům a kdo si na území ČR plánuje spalovny, což je holý nesmysl.

Výstavba spaloven je a bude zcela na rozhodování soukromých investorů. Fakt, že ministerstvo ví o dvou konkrétních záměrech, diskutuje s investory a dokáže vypočítat, že bude zapotřebí se do budoucna vypořádat s určitým množstvím odpadu jinou formou než skládkováním, ale neznamená, že, slovy ČTK, MŽP "uvažuje o dvou spalovnách". Tedy, že plánuje výstavbu dvou spaloven, jak z textu zprávy může vyznít.

MŽP včera zároveň potvrdilo, že po dohodě s Evropskou komisí nebude Česká republika dotacemi podporovat výstavbu velkých spaloven odpadu.

MŽP se k záměrům výstavby spaloven samozřejmě bude vyjadřovat, a to v rámci tzv. procesu EIA. Ten posoudí, jaký vliv by případná stavba a provoz spalovny měly na životní prostředí a lze-li ji, případně za jakých podmínek, realizovat.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA