2/2023

Polsko získalo výjimku a bude moci i nadále podporovat uhelné elektrárny

| autor: oEnergetice.cz - Jana Červinková0

Polsko získalo výjimku a bude moci i nadále podporovat uhelné elektrárny

Polsko v tomto ohledu získalo výjimku pro všechny kontrakty uzavřené s výrobci elektřiny z uhlí pro kapacitní mechanismy do konce prosince 2019.

Dne 19. prosince se zástupci evropských institucí dohodli na reformě trhu s elektřinou. Tato dohoda uzavírá přijetí legislativního balíčku, který Komise předložila v listopadu 2016, tedy před více než dvěma lety.

„Pokud členské státy výsledek jednání potvrdí, tak zde máme politickou shodu na celý balíček o čisté energetice.“

Elisabeth Köstinger, rakouská ministryně pro udržitelnost a turismus

Dohoda není dostatečně ambiciózní

Podle španělského europoslance Florenta Marcellesiho je ovšem dohoda nedostatečná k dosažení cílů dle Pařížské dohody, tedy omezení globálního oteplení dostatečně pod 2 oC.

Nový model trhu s elektřinou ovšem poprvé omezuje podporu uhlí zavedením emisního limitu pro účast v kapacitních mechanismech ve výši CO2 na 550 g/kWh pro všechny nové elektrárny.

Tento limit je centrálním mechanismem celé dohody a de facto vylučuje možnost státní podpory pro uhlí. Limit 550 g CO2/kWh bude aplikován na všechny nové elektrárny od vstupu nařízení v platnost. Na starší zařízení pak bude aplikován od 1. července 2025.

Výjimka pro Polsko

Dosažení shody mezi všemi dotčenými aktéry nebylo jednoduché a bylo nutné přijmout kompromisy. Předchozí jednání nebyla úspěšná mimo jiné kvůli neochotě Polska vzdát se svého modelu kapacitních mechanismů, které zahrnují i uhelné elektrárny.

Skrze kapacitní mechanismy uhelné elektrárny získávají od státu finance za to, že zůstávají v pohotovostním režimu, aby mohly pokrýt výkyvy poptávky.

Polsko tedy s limitem 550 g CO2/kWh souhlasilo, ale výměnou získalo výjimku, která ochrání kontrakty uzavřené s výrobci elektřiny v rámci kapacitních mechanismů. Tato výjimka pak bude platit pro všechny kontrakty schválené před 31. prosincem 2019. Tento ústupek se ovšem nevyhnul kritice.

„Není přijatelné umožnit nejvíce závislému státu na uhlí, aby se limitu 550g vyhnul. Dnes je 36 z 50 nejvíce znečištěných evropských měst v Polsku.“

Martina Werner, německá europoslankyně

Zdroj: oenergetice.cz

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP