2/2023

Polsko navrhne, aby země EU platily poplatky za využívání energetických komodit z Ruska

| autor: Eduard Majling| zdroj: oenergetice.cz0

european-union-gc81302d2d_640.jpg
zdroj: pixabay

Polská vláda podle vyjádření jedné z ministryň aktuálně pracuje na návrhu systému, v rámci nějž by členské státy EU musely platit poplatky za využívání ruských energetických dodávek. Peněžní prostředky vybrané v rámci tohoto systému by následně byly využity na investice do kritické energetické infrastruktury, například terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu.

Snížení závislosti Evropy na energetických dodávkách z Ruska je od vypuknutí válečného konfliktu na Ukrajině jedním z předních témat diskutovaných napříč EU i jednotlivými členskými státy. Jako obtížné se jeví zejména nahrazení dodávek zemního plynu, jelikož aktuálně není k dispozici alternativní infrastruktura, která by umožnila nahradit dovoz ruského plynu z jiných zdrojů v plném objemu.

V nadcházejících letech se tak značných investic dočká zřejmě rozvoj plynárenské infrastruktury, a to zejména v podobě navyšování kapacit či výstavby nových terminálů na dovoz zkapalněného zemního plynu. Část potřebných finančních prostředků by podle Anny Moskwové, polské ministryně pro klima a životní prostředí, mohl zajistit i systém zpoplatnění využívání energetických komodit z Ruska.

Moskwová podle serveru S&P Global Platts uvedla, že polská vláda aktuálně pracuje na návrhu „ruského ETS“, tedy systému podobného evropskému EU ETS, který slouží ke zpoplatnění emisí skleníkových plynů pomocí emisních povolenek (EUA). Návrh by měl být oficiálně představen během schůze Evropské rady na konci května.

Plány polské vlády ministryně představila během tiskové konference po jednání s eurokomisařkou pro energetiku Kadri Simsonovou. Moskwová dále sdělila, že by systém mohl být zaměřen na konkrétní odvětví či členské státy EU, aby omezily svou spotřebu ruských energetických komodit.

Klíčové jsou i sektory elektroenergetiky a teplárenství

V rámci omezení závislosti na dodávkách fosilních paliv mají větší roli sehrát i obnovitelné zdroje, jejichž tempo rozvoje v Polsku válka na Ukrajině podle Moskwové urychlí. Pro zajištění bezpečnosti dodávek však bude zřejmě nutné i prodloužení životnosti uhelných zdrojů.

„Polsko potřebuje stabilní energetické zdroje, které by doplnily výrobu z obnovitelných zdrojů. Modernizace některých stávajících bloků je nezbytná, ale nebudou se dělat žádné revoluční změny energetické politiky. Je příliš brzo na to říct, jestli požádáme o prodloužení kapacitního trhu,“ uvedla Anna Moskwová.

Moskwová podle serveru S&P Global Platts rovněž řekla, že Polsko podporuje revizi plánu Evropské unie na snížení emisní skleníkových plynů Fit for 55, jelikož dle ministryně blokuje transformaci velkých uhelných bloků, které v Polsku zajišťují dodávky tepla pro 15 milionů obyvatel.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP