1/2024

Německo schválilo státní pomoc pro podniky postižené růstem cen energie

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

germany-g28e14cfa3_640.jpg
zdroj: pixabay

Německá vládase dohodla na balíčku podporypro německé podniky postižené důsledky války na Ukrajině a sankcemi proti Rusku, například rostoucími cenami energie. Státní podporu postiženým společnostem umožňuje nově schválený krizový rámec Evropské unie.

Německý ministr hospodářství a klimatu Robert Habeck uvedl, že zvýšení cen energetických komodit bude mít dramatické důsledky pro některé podniky, zejména ty s vysokou energetickou náročností. Zároveň dodal, že není možné podniky ochránit před všemi škodlivými dopady vyplývajícími z války na Ukrajině a sankcí uvalených na Rusko, ty budou mát vždy za následek souběžné negativní důsledky v Německu.

"Nedělat nic v této situaci nepřipadá v úvahu," řekl německý ministr financí Christian Lindner. Vláda však dle něj nemůže navždy pozastavit působení tržních sil nebo nastavit špatné pobídky s ohledem na využívání fosilních energií. "Nechceme omezovat strukturální ekonomické změny, ale zabránit strukturálnímu narušení," dodal Lindner.

V současné situaci může být pro mnoho společností problémem především zajištěním likvidity v krátkodobém horizontu. Habeck uvedl, že součástí podpůrného balíčku budou za tímto účelem k dispozici úvěry v hodnotě 7 miliard eur, které vyplatí státní rozvojová banka KfW.

Pokud by se situace ještě zhoršila, připravuje vláda také program, který by dočasně zmírnil nárůst cen zemního plynu a elektřiny pro zvláště postižené podniky "formou dočasné a úzce vymezené dotace na náklady". Podpora nákladů na energie by byla poskytnuta podnikům, jejichž účet za energie se oproti roku 2021 zvýšil o více než 100 %.

"Nesmíme připustit, aby systémově významné podniky zkrachovaly," řekl Habeck.

Balíček podpor přichází poté, co EU v důsledku války na Ukrajině, v rámci svého krizového rámce přijatého 23. března 2022, odstranila překážky pro státní podporu. Prudce rostoucí ceny energetických komodit zatěžují podniky v celé Evropě od druhé poloviny roku 2021 a ruská invaze na Ukrajinu jen prohloubila obavy, že by se některé podniky mohly kvůli růstu cen zhroutit.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP