1/2024

Ne vždy jsou plasty nejhorší ekologickou volbou

| autor: Martina Jandusova0

pexels-shvets-production-7512888
zdroj: pexels

Plastové obaly jsou v posledních letech čím dál častěji nahrazovány materiály, které jsou považovány za udržitelnější. Ale to, že něco pokládáme za udržitelné, se nemusí nutně shodovat s vědeckým hodnocením.

Výzkumná skupina z technické univerzity v italském Miláně se v nové studii zaměřila na udržitelnost obalů. Vědci analyzovali 53 recenzovaných studií, využívajících metodu LCA, které byly publikovány mezi lety 2019 až 2023. Cílem bylo zjistit, jaký dopad na životní prostředí mají plastové obaly ve srovnání s alternativními materiály (bioplasty, sklo, kovy, papír, dřevo a textilie). Výzkumníci si dále kladli otázku, zda má současný důraz na nahrazování plastů udržitelnějšími alternativami podporu ve vědeckých důkazech.

Nic není univerzální

Ze studie vyplynulo, že konvenční plasty nemusí být vždy nejméně vhodnou variantou. „Z hlediska životního prostředí se srovnávané materiály obecně nejeví jako šetrnější než plasty,“ uvádí výzkumníci. Bioplasty, které se na trhu objevují čím dál častěji, mohou překonat klasické plasty z hlediska klimatických změn a vyčerpávání fosilních zdrojů, a to v případě, že jsou biogenní. V případě dalších kategorií dopadů ale nevykázaly lepší výsledky.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag