Tag: SKLO

glassblower-385490_640

Aktuality / Energie / 14. 9. 2023

Laser může být ekologickou alternativou zemního plynu při tavení skla

Po staletí využívaný plamen začínají ve sklářství nahrazovat lasery v nejrůznějších technologických místech výroby. „Tam, kde se používá plamen, může být laser. Mimo jiné se ukazuje, že laser by mohl být ekologickou alternativou zemního plynu při tavení skla,“ říká Vlastimil Hotař, vedoucí Katedry sklářských strojů a robotiky Fakulty strojní TUL v rozhovoru, v němž se vracíme k 16. mezinárodní konferenci Sklářské stroje.

ILU_foto_2

Odpady / Zpravodajství / 1. 6. 2023

V Česku třídí odpady už 75 % obyvatel

Řady lidí, kteří v ČR pravidelně třídí odpad, se loni rozrostly. Už tři čtvrtiny z nás považuje cestu se separovaným odpadem za samozřejmost. Vyšší účast se projevila i na množství vytříděných odpadů. Celková výtěžnost tříděných odpadů přepočtená na obyvatele ČR se zvýšila na 78 kilogramů! Takové jsou výsledky systému EKO-KOM za minulý rok.

facade-insulation-978999_640.jpg

Odpady / Zpravodajství / 16. 3. 2021

Výrobky ze skelných recyklátů jsou velmi žádané

Není žádným překvapením, že sklo patří k materiálům, které lidé v Česku hodně a i poměrně dobře třídí. Koneckonců se v separaci řadíme k evropské špičce. Horší už to bývá s následnou recyklací, která zrovna u skla ale funguje velmi dobře. Je to zejména proto, že ze strany zpracovatelského průmyslu je po odpadním skle na trhu dlouhodobá poptávka.

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE