PET lahve jsou komoditou, která se dobře třídí a stejně dobře je uplatnitelná na trhu, kde má o ní zájem zejména výrobní průmysl. S kartami ovšem zamíchala Evropská komise, která po výrobcích nápojů požaduje, aby pro výrobu nových lahví používali recyklát z PET lahví. Začala tak přetahovaná o to, kdo bude mít tento plastový odpad pod palcem.
Bottle-to-bottle
Minulý týden Ministerstvo životního prostředí předložilo k připomínkám novelu zákona o obalech, která zavádí zálohový systém pro plastové nápojové lahve a plechovky. Zálohový systém má zaručit, že dojde ke zvýšení sběru a míry recyklace PET lahví a plechovek. Třídění odpadů je sice v republice na dobré úrovni a dlouhodobě zvyšuje, takže v současné době třídíme osm PET lahví z 10, ovšem připravované evropské nařízení o obalech a obalovém odpadu požadujesběr 9 lahví z 10. Pokud něco takového nebudou členské státy schopny zajistit stávajícím systémem, mají zavést zálohový systém na PET lahve a plechovky.
Podle ministerstva by zálohový systém měl zároveň zajistit recyklaci obalových odpadů v potravinářské kvalitě na jejich původní využití. To znamená zpátky na nápojové obaly podle principu bottle-to-bottle (z lahve do lahve). S tím souhlasí zejména nápojářské společnosti, které mimo jiné argumentují evropskými cíli. Evropské komise v připravovaném nařízení ukládá výrobcům povinnosti pro výrobu nových PET lahví. Od roku 2025 budou muset při výrobě použít min. 25 % recyklovaného PETu a od roku 2030 se číslo zvyšuje na 30 %.
Argumentem je čistota obalů
Tento obsah je uzamčen
Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.
Petr Utěkal - p.utekal@gmail.com 18.12.2023 12:39
Hezký záměr - ale ono se to lehko politikům řekne, někdo to nakonec musí udělat. A kdo mu dá peníze? Nevěřím, že se podaří udržet tvrzení o tom, že 80% petek je vytříděno - a zrecyklováno. To, že to ručně vybereme ze svozu žlutých kontejnerů a pak to stejně zahodíme na skládku nebo spálíme, to není žádné třídění recyklace. Jen to dobře vypadá na tiskových konferencích. Dále jsme se nikde nedočetli, kolik nákladů je na výrobu jedné petky z původních surovin a kolik z použitých a sebraných. Obávám se, že to bude v silném nepoměru. Sebrat, vytřídit (skutečně vytřídit podle složení, barvy, ...), vyčistit, rozemlet, znovu vyčistit, vyrobit granule, ... obrovská spotřeba energie, vody, pracovních sil. Samosebou - kladem je to, že petky neskončí v moři.