1/2023

Který čerchmant to těm městům a obcím nakukává

| autor: Pavel Mohrmann1

portret_pm.2e16d0ba.fill-730x425

V poslední době jsme zaznamenali zvýšený tlak na realizaci projektů dotřiďování směsného komunálního odpadu a já si tak říkám, zda si ti, kterých se to týká a rozhodují o schématu odpadového hospodářství uvědomují, do čeho jdou.

Asi není náhoda, že subjekty zodpovědné za nakládání s odpady, tedy především obce a města, připouštějí při svém rozhodování nad dalším rozvojem svých odpadových hospodářství, možnost budovat dotřiďovací linky - a klidně i velmi sofistikované a tedy velmi nákladné. Vždy si říkám, který čerchmant to těm zastupitelům našeptává.

Obce a města vynakládají spousty sil a peněz na zefektivňování třídění primárního, tedy toho, které provádíme téměř všichni doma. Nemohu si pomoci, ale v mé černé není nic, čím by stálo jakémukoli odpadáři se zabývat. Není tam žádné bio vč. kuchyňského odpadu, téměř žádný plast, papír, polystyren, žádná plechovka, PET… jen opravu děsivá směs čehosi, co opravdu není možné nijak využít. Tedy takhle... ono by se asi něco našlo, každému kusu z toho hnusu by se musel věnovat náležitý čas a péče, trochu té energie a vody a šlo by to. Ovšem člověk, který by to dotáhl až sem, bude zřejmě stižen jistou formou obsese.

Ten kdo chce postavit dotřiďovací sofistikovanou linku u nás, to jest v České republice, má jistě ušlechtilé důvody. Ti, kdo o správnosti této cesty právě obcím a městům prezentují výhody těchto zařízení, si na ušlechtilosti a závazných cílech a výhodnosti a komplexnosti řešení při svých prezentacích dávají záležet. Dávají příklady ze zahraničí a uvádí jejich čísla a předkládají je jako vzor.

Jenže u nás je už ta černá popelnice přetříděná.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Sice jsem předplatitel, ale mám dojem, že se mi zobrazuje jen část článku, že to není celé. Nicméně i tak musím s autorem souhlasit do té míry, že investice do "dotřiďovacích" linek jsou vyhozené peníze. Jednak to samotné nic neřeší - abyste mohli dotřiďovat, musíte před tím něco třídit - což se má asi zato, že to jsou barevné kontejnery - a dále musíte vědět, co tedy s tím dotříděným materiálem budete dělat, komu ho prodáte. I když třeba máte tu kliku, že v sousední obci je fabrika co recykluje plasty a vyrábí z nich palety, stejně jim to nemůžete prodat, resp. uzavřít s nimi smlouvu, protože jste v otroctví odpadové mafie. A protože politici, co to mají v gesci, jsou schopni akorát tak přestřihovat někde pásky (hlavně že je u toho vyfotí) ale pro skutečné systémové řešení nakládání s odpady nedělají nic, stále bude platit zlaté pravidlo, že odpad je nejvýhodnější zahodit nebo spálit.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS