2/2023

IKEA na příští rok chystá nové závěsy, které pomůžou čistit vzduch v domácnostech

| autor: IKEA0

IKEA na příští rok chystá nové závěsy, které pomůžou čistit vzduch v domácnostech

Nový závěs IKEA bude mít speciální povrchovou úpravu na bázi minerálů, díky které dokáže při kontaktu se světlem rozložit škodlivé látky ve vzduchu.

Znečištění ovzduší je globálním problémem, který je obzvlášť závažný ve velkých městech. Podle údajů Světové zdravotnické organizace dýchá znečištěný vzduch zhruba 90 % celosvětové populace. Následkem toho umírá odhadem osm milionů lidí ročně.

IKEA se zavázala, že bude přispívat ke zlepšení situace aktivním omezováním množství škodlivých látek v ovzduší. Chce také lidem pomoci, aby si vzduch doma mohli pročistit sami. Závěs na čištění vzduchu GUNRID je dalším krokem na této cestě.

„Doufáme, že závěs GUNRID lidem nejen umožní dýchat doma lepší vzduch, ale zároveň jim pomůže uvědomit si, že ovzduší je znečištěné i uvnitř, a bude pro ně inspirací, aby sami změnili své návyky a přispěli k tomu, že na světě bude čistší vzduch,“ říká .

„Závěsy GUNRID jsou prvním výrobkem, který tuto technologii využívá, ale v budoucnu budeme mít příležitost využít ji i u dalších textilií.“

Závěs využívá speciální technologii, kterou IKEA v posledních několika letech vyvíjela ve spolupráci s evropskými a asijskými univerzitami, ale také se svými dodavateli a inovátory. Funguje na principu, který je podobný fotosyntéze. Proces se aktivuje světlem, a to jak venkovním, tak i interiérovým.

„Pro mě je podstatné pracovat na projektech, které se snaží řešit aktuální problémy a jsou pro lidi důležité. Textilie najdete v každé domácnosti, a když lidem nabídneme závěs, který čistí vzduch, poskytneme jim cenově dostupné a prostorově úsporné řešení, které navíc domov ještě zkrášlí,“ říká Mauricio Affonso, vývojář výrobků z IKEA Range & Supply.

IKEA se už po mnoho let snaží omezovat znečištění ovzduší způsobené vlastními výrobními závody. Postupně přestává používat škodlivé chemikálie a snižuje emise. Loni zahájila inciativu nazvanou Za lepší vzduch!, jejímž cílem je využívat rýžovou slámu – tedy to, co zbyde po sklizni rýže a co se tradičně pálí.

IKEA tak materiál, který při spalování znečišťuje ovzduší, využije jako obnovitelný materiál pro výrobu nových produktů. IKEA se také zavázala, že do roku 2030 bude k životnímu prostředí natolik šetrná, že v porovnání s rokem 2016 sníží uhlíkovou stopu v průměru o 70 %.

„Víme, že neexistuje jedno jediné řešení, které by skoncovalo se znečištěním ovzduší. Dlouhodobě usilujeme o pozitivní změnu a chceme lidem umožnit, aby žili zdravějším a trvale udržitelnějším způsobem života,“ říká Lena Pripp-Kovac.

Závěs na čištění vzduchu GUNRID bude v obchodních domech IKEA k dostání příští rok.

Více informací o aktivitách IKEA spojených s trvalou udržitelností a čistotou ovzduší najdete zde:

IKEA People & Planet Positive strategy

IKEA view on air

IKEA Clean Air Survey

IKEA contributes to reducing air pollution by turning rice straw into products

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP