1/2021

Havířova a ČEZ založily společný podnik, který městu pomůže zbavit se uhlí

| zdroj: ČEZ0

podpis-smlouvy.jpg
zdroj: cez.cz

Statutární město Havířov a společnost ČEZ ESCO založily společný podnik, který městu pomůže s modernizací energetiky. Prvním krokem bude transformace teplárenství v Havířově směrem od uhlí k ekologičtějším zdrojům. Smlouvu o prodeji akcií dnes podepsali primátor Havířova Josef Bělica a generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

„Našim cílem je kvalitně připravit přechod od uhlí k „zelenějšímu“ teplárenství, abychom zajistili pro dnešní obyvatele i příští generace lepší životní prostředí ve městě, a zároveň zachovat rozvody centrálního zásobování teplem, které umožní dodávat teplo lidem i firmám za dobrou cenu. Ve společnosti ČEZ ESCO, která je lídrem v této oblasti a má bohaté zkušenosti také ze zahraničí, jsme našli toho nejlepšího partnera,“ řekl primátor Havířova Josef Bělica s tím, že městu zůstává možnost ovlivňovat cenu tepla a prostřednictvím městem vlastněné Havířovské teplárenské společnosti (HTS) bude mít kontrolu i nad jeho distribucí zákazníkům.

„Rozvody HTS doplníme o decentralizované plynové kotelny, kogenerační jednotky a fotovoltaické elektrárny, aby byl nový systém zásobování teplem efektivnější a ekologičtější. Jako největší poskytovatel energeticky úsporných řešení v Česku máme bohaté zkušenosti s provozováním a modernizací teplárenských soustav, proto městu rádi pomůžeme vykročit směrem k „ozelenění“ a zlepšení služeb pro obyvatele,“ vysvětlil generální ředitel ČEZ ESCO Kamil Čermák.

Po oficiálním založení společného podniku teď přijde na řadu zpracování podnikatelského plánu, podpis akcionářské smlouvy a nastavení reálného fungování nové firmy. Do budoucna chce ESCO Havířovu pomáhat nejen s teplárenstvím, ale také s přechodem na moderní energetiku založenou na obnovitelných zdrojích, energetických úsporách a chytrých řešeních.

Zájem Havířova na urychlení modernizace teplárenství vyplývá z energetické politiky Evropské unie, která zahrnuje dekarbonizaci teplárenství a přechod tepláren na nové technologie. Radní proto hledali řešení založené na odchodu od uhlí, které přispěje ke změně klimatu a zároveň umožní zachovat stabilní a přijatelnou cenu tepla pro obyvatele města.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace