2/2023

Evropská komise předložila pravidla definující ekologický vodík, ta umožní jeho výrobu i za využití jádra

| autor: Zuzana Vrbová| zdroj: oenergetice.cz0

h2.png
zdroj: pixabay

Evropská komise předložila dlouho očekávaná pravidla, která definují podmínky, za nichž lze považovat vodík za nízkouhlíkový. Francie nakonec uspěla ve snaze zařadit jaderné elektrárny jako možný zdroj elektřiny při výrobě podporovaného vodíku.

Po více než ročním zpoždění způsobeném především lobbingem ze strany průmyslu a zájmových skupin přijala výkonná moc EU pravidla pro obnovitelný vodík. Vyplývá to z dokumentů, které získal server EURACTIV.

Kontroverzním tématem je především doplňkovost (adicionalita) elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE), která bude využívána pro výrobu vodíku v elektrolyzérech. Obavou některých skupin je to, aby nová komodita nekanibalizovala elektřinu z OZE určenou pro jiné účely. Stanovení pravidel tak nyní ustanovuje určitou míru investiční jistoty v Evropě, některé země už do vodíku značně investují.

Aby bylo zajištěno, že zelený vodík bude vyráběn pouze ve výrobnách postavených speciálně pro účely výroby vodíku, chtěla Komise původně jeho výrobu časově a prostorově korelovat. Podle této zásady by například španělský výrobce vodíku nemohl tvrdit, že vodík je obnovitelný, pokud by použitá elektřina pocházela ze Švédska.

O tom, jak úzce by musela výroba elektřiny a vodíku být provázána - zda každou hodinu nebo každé čtvrtletí, zda od sebe mohou výrobny být vzdáleny 50 kilometrů nebo zda by pocházely ze sousední země - se od té doby vedou intenzivní debaty.

Komise přijala konečné rozhodnutí minulý pátek a stanovila dvě důležitá kritéria. Od roku 2030 bude muset výroba vodíku korelovat hodinově. Do té doby je korelace stanovena na měsíční bázi. Od roku 2028 budou muset výrobci vodíku také prokázat, že jejich elektrolyzéry jsou připojeny k zařízením na výrobu energie z OZE ne starším než 36 měsíců. Především průmysl zjednodušená kritéria vítá, jelikož předtím varoval před odlivem výrobců vodíku do USA po přijetí tamního antiinflačního zákona.

Evropská komise avizuje, že časové a prostorové korelační kritérium nebude aplikované, jakmile bude 90 % výroby elektřiny v dané zemi pocházet z OZE. V tomto bodě nakonec dosáhla Francie významného vítězství, kdy se jí podařilo prosadit, aby i jaderná elektřina byla v tomto případě považována za akceptovatelnou.

Podle pravidel přijatých v pátek budou země s nízkouhlíkovým mixem elektřiny vyňaty z pravidla adicionality za předpokladu, že investují do rozvoje OZE v "množství, které je přinejmenším ekvivalentní množství elektřiny, o němž se tvrdí, že je plně obnovitelné".

Aby toto výrobci vodíku prokázali, budou muset mít nasmlouvané smlouvy o nákupu energie (PPA) z OZE. Výjimka bude platit, pokud výroba elektřiny v dané zemi vypouští méně než 65 gramů ekvivalentu CO2 na kilowatthodinu (18 gCO2eq/MJ), což prozatím splňuje jen Francie a Švédsko. Tato pravidla se budou aplikovat i na vodík ze třetích zemí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP