2/2023

COVID-19 zvýšil objem odpadů ze zdravotní péče. Poučili jsme se z toho?

| autor: překlad: Martina Jandusova| zdroj: Waste management world0

syringe-g15ac5d615_640.jpg
zdroj: pixabay

Během pandemie COVID-19 se řada nemocnic a zdravotnických zařízení po celém světě snažila zvládnout masivní nárůst odpadu. Na veřejnost se tak dostalo téma, kterému se jinak věnuje jen malá pozornost: jak zacházet s odpady ze zdravotnictví. Portál Waste Management World se zaměřil na to, jak celou tuto oblast ovlivnila právě pandemie COVID-19.

Některá zjištění nejsou nijak překvapivá. Odpady ze zdravotnictví byly během pandemie přespříliš kontrolovány. Zejména během prvních měsíců, kdy nebylo zřejmé nakolik budou nakažlivé například osobní ochranné prostředky, jejichž nositelé měli kontakt s nemocí COVID-19.

Na mnoha místech byla jakákoli forma ochranného vybavení považována za nebezpečnou a bylo ji nutné rychle zlikvidovat. Dělo se tak například v Číně. Pokyny byly později změněny, ale obrovské množství nahromaděného odpadu z mnoha nemocnic bylo zpracováno až během druhé vlny.

Obrovský nárůst

Přesto, že je COVID-19 vysoce nakažlivý, zřídkakdy se přenáší prostřednictvím předmětů nebo odpadu. "Odpad není přenašečem, lidé ano," říká Anne Woolridgová, provozní ředitelka Independent Safety Services Limited ISSL, což je britská poradenská společnost specializující se na poskytování poradců pro nakládání s odpady ze zdravotnictví a pro bezpečnost nebezpečných věcí do zdravotnických zařízení National Health Service a soukromého sektoru.

"Nebylo třeba vyvíjet nové technologie pro nakládání s odpadem, který přišel do styku s novým typem koronaviru. Koneckonců už máme technologie, které zvládnou daleko nebezpečnější odpady. V tomto ohledu pandemie vůbec nezměnila sektor odpadů ze zdravotnictví,“ dodává.

Nicméně je také pravdou, že kvůli pandemii obrovsky narostl objemu odpadu ze zdravotnických zařízení a domácností, například kvůli používání jednorázových roušek. Neexistují spolehlivé údaje pro všechny země a části světa, ale například víme, že ve Wu -chanu během vrcholu pandemie se množství odpadu ze zdravotní péče zvýšilo na šestinásobek. V thajském městě Pattaya se množství těchto odpadů zvýšilo během čtvrté vlny v srpnu 2021 desetkrát.

Změnila pandemie odvětví nakládání se zdravotnickým odpady?

Celosvětová produkce likvidace osobních ochranných prostředků se kvůli pandemii zvýšila o 40 %. Podle autorů nedávného článku v akademickém žurnálu Environmental Science & Technology se celosvětově vyrábělo cca 129 miliard jednorázových masek a 65 miliard jednorázových rukavic měsíčně, aby byla uspokojena poptávka způsobená pandemií.

Během vrcholící pandemie poradenská firma Forst & Sullivan vypočítala, že při podobném nárůstu odpadů ze zdravotnické péče, ke kterému došlo v Číně, by samotné Spojené státy americké mohly vygenerovat stejné množství odpadu za pouhé dva měsíce, což celý svět vyprodukuje za rok. Je zřejmé, že svět potřebuje nový způsob, jak se s takovou masou odpadu vypořádat. Je tak třeba říci, že pandemie zcela změnila sektor odpadu ze zdravotnických zařízení.

Odlišnosti v zemích

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP