2/2023

ČEZ letos investuje do sítí na severu Čech téměř 2 miliardy korun

| zdroj: ČEZ0

current-1772373_640.jpg
zdroj: pixabay

Do výstavby, rekonstrukce i digitalizace sítí letos investuje ČEZ Distribuce 13,5 mld. korun. Ve srovnání s rokem 2020 došlo k navýšení o 1 mld. korun. V regionu severních Čech (Ústecký a Liberecký kraj) pak energetici investují do sítí 1, 96 miliardy korun. Stále více financí míří do digitálních technologií a úpravy distribuční sítě pro připojení obnovitelných zdrojů. Za dobu své existence od roku 2005 investovala ČEZ Distribuce do sítí přes 135 mld. korun.

Cílem investic je zajistit kvalitní a spolehlivé dodávky elektřiny a plnit rostoucí požadavky zákazníků na připojení k distribuční soustavě. „Více investujeme do nových digitálních technologií, které nám umožní lépe provozovat měnící se distribuční prostředí. Přecházíme na systém založený na interní digitalizaci i řízení procesů. To ocení jistě všichni zákazníci, kteří požadují rychlejší přístup k datům. Distribuční síť je zároveň potřeba co nejdříve připravit na rostoucí požadavky připojování obnovitelných zdrojů, nárůst elektromobility i akumulace. Pokračujeme také v rozvoji optické infrastruktury podporující decentrální energetiku,“ vysvětluje generální ředitel ČEZ Distribuce Martin Zmelík.

2 miliardy na sever Čech

Energetici nezapomínají na rozvoj, obnovu a provoz svého distribučního zařízení. V regionu severních Čech byla zahájena rekonstrukce systému řízení a chránění v rozvodně Výškovza 71 mil. Kč. Záměrem této stavby je komplexní obnova zastaralého a nevyhovujícího systému řízení a chránění včetně výměny ochran v rozvodnách 110 a 22 kV. Rekonstrukcí prochází také transformovna Litoměřice Severozápad za 76,2 mil. Kč.

Stávající rozvodna z roku 1976 nedisponuje žádnými rezervami pro budoucí rozvoj sítě a systém řízení a chránění včetně analogových ochran je zastaralý a na hraně životnosti. Dále zde energetici zahájili rekonstrukci transformovny Podbořany za 94 mil. Kč. Důvodem je poruchový a dožitý systém řízení a chránění bez možnosti přenosu sledovaných elektrických parametrů. V rámci této stavby bude provedena výměna technologie v rozvodně 110 kV a v rozvodně 22 kV bude provedena rekonstrukce stávající kobkové rozvodny.

Další rekonstrukcí prochází transformovna Rýnovice za 49 mil. Kč. V rámci této stavby bude provedena výměna technologie v rozvodně 110 kV a komplexní obnova systému řízení. Také transformovnu Babylon čekají rozsáhlé investice v podobě rekonstrukce stavební části transformovny za 45,5 milionů korun. Naopak dokončena byla rekonstrukce transformovny Roudnice nad Labem za 78,5 mil. Kč. V rámci této stavby byly vyměněny či doplněny prvky a zařízení v rozvodně 110 kV i v rozvodně 22 kV.

Chytré elektroměry a rozvoj optiky

Investice míří také do dálkově ovládaných prvků a prvků monitoringu distribuční soustavy a dále se jedná o systém pro řízení a regulace napětí. Díky instalaci měření v distribučních stanicích (DTS) bude zajištěn přístup detailním informacím o zatížení sítí. Společně se zvýšením počtu dálkově ovládaných DTS to umožní distributorovi lépe řídit toky elektrické energie a umožní rychlejší identifikaci poruch a následnou obnovu napájení.

Investice směřují dále do rozvoje chytrých elektroměrů (AMM), kdy společnost ČEZ Distribuce instaluje během let 2024-2027 cca 800 tisíc chytrých elektroměrů v místech se spotřebou nad 6 MWh pokrývající 80% spotřeby koncových zákazníků. ČEZ Distribuce dále pokračuje v rozvoji optické telekomunikační infrastruktury s cílem vybudovat infrastrukturu podporující decentrální energetiku. Záměrem je vybudovat na distribučním území ČEZ Distribuce 6 800 tis. km optických sítí do roku 2025 a dalších 4 200 km do roku 2030.

ČEZ Distribuce investuje v letech 2020 – 2025 do zajištění kvalitních a spolehlivých dodávek elektřiny přes 83 miliard korun. Investice začínají postupně měnit podobu distribučního prostředí, kdy sílí potřeba rychlejšího přístupu k informacím. O slovo se hlásí moderní technologie, které pronikají do všech částí rozvodných sítí. Více je čtvrtina naplánovaných prostředků, tedy přes 23 miliard korun, míří do digitálních technologií.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP