2/2023

Česko jako evropský hráč v energetice

| autor: Aliance pro energetickou soběstačnost0

Česko jako evropský hráč v energetice

Svými úvodními příspěvky otevřeli debatu europoslanec Luděk Niedermayer, člen představenstva ČEZ Pavel Cyrani, Alois Míka z ČSOB Advisory, Klára Sutlovičová z think thanku Glopolis a Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost.

Zajímavým závěrem tohoto setkání je očekávaný důraz na potřebu prosazení inovací v podobě například akumulace energie. Jejich prezentace si můžete zpětně prohlédnout na této stránce.

Europoslanec Luděk Niedermayer ve svém úvodním příspěvku hovořil o příležitostech v zimním energetickém balíčku. Důraz kladl na vývoj nových technologií a očekávaný nástup inovací v energetice. (Prezentaci Luďka Niedemayera doplníme formou videozáznamu).

Pavel Cyrani, člen představenstva ČEZ a ředitel divize obchod, nabídl pohled na malou energetiku jako příležitost pro velké firmy. V rámci své prezentace představil aktivity nové součásti skupiny ČEZ ESCO, které doplnil referenčními projekty energeticky úsporných projektů pro Národní divadlo a Hotel Jalta.

V oblasti obnovitelných zdrojů očekává ČEZ další zlevňování technologií. Pro cíl v oblasti energetických úspor pak uvádí, že energie z nejnovějších obnovitelných zdrojů je levnější než mnohé vyžadované úspory. Prezentace Pavla Cyraniho ke stažení zde.

Alois Míka, Senior Energy Expert, ČSOB Advisory, nabídl pohled na návrh zimního enegetického balíčku EU z pohledu finančního sektoru.

Podle Aloise Míky mohou výslednou podobu balíčku ovlivnit současné změny ve světě: Trumpovo oznámení odstoupit z Pařížské klimatické dohody, Britexit, nová politická reprezentace ve Francii i volby v Německu.

Banky vnímají tlak na ústup od využívání fosilní energetiky v jednotlivých evropských zemích a v prosazování energetické účinnosti a rozvoji obnovitelných zdrojů vidí masivní možnosti pro financování nových projektů. Prezentace Aloise Míky je dostupná zde.

Klára Sutlovičová, vedoucí programu Energetika a změna klimatu v think thanku Glopolis, se ve svém komentáři zaměřila na rekapitulaci přípravy zimního klimatického balíčku.

Připomněla, že cíl pro obnovitelné zdroje, se kterým počítá návrh, ve výši 27 % podílu zelené energie do roku 2030 je nižší než požadavek Evropského parlamentu (požadoval alespoň 30 %) nebo nezávislých expertních skupin (European Renewable Energy Council navrhuje 45 %).

Podle Kláry Sutlovičové není navíc návrh energetického balíčku EU konzistentní s požadavky Pařížské klimatické smlouvy a stále chybí zanesení pravidla ze současného klimaticko-energetického balíčku, který obsahuje požadavek na závaznost cílů na úrovni členských států EU.

Pavel Doucha, advokát a partner společnosti Doucha Šikola advokáti, představil konkrétní návrhy, které mají v rámci energetického balíčku podpořit vyšší samovýrobu domácnosti nebo komunit, nástup elektromobility i akumulace energie.

Mezi prvky, které mají posílit decentralizaci patří například zjednodušení pravidel pro odpojování zákazníků od centrálního zásobování teplem v případě, že je teplo v teplárně vyráběno z fosilních paliv a zákazník chce přejít na šetrný způsob výroby tepla. 

Vznikne také nově kategorie “samospotřebitele”, který bude mít  právo vyrábět elektřinu, skladovat a prodávat přebytky do sítě bez licence, a to do množství 10 MWh ročně pro domácnosti a 500 MWh pro podnikatele. Více o novinkách v návrzích EU energetické legislativy v prezentaci Pavla Douchy zde.

Martin Sedlák z Aliance pro energetickou soběstačnost ve své prezentaci rekapituloval vývoj evropské energetiky. Obnovitelné zdroje v posledních 15 letech narostly v samostatný obor energetiky. V EU je instalováno více než 100 gigawattů solárních elektráren a téměř 160 gigawattů větrných turbín.

Zdroje, které naopak z evropské energetiky postupně ustupují jsou fosilní nebo jaderné. Martin Sedlák také připomněl výhody evropské energetické politiky v podobě proměny vlastnictví zdrojů: zhruba polovinu obnovitelných zdrojů v Německu vlastní domácnosti a komunitní či občanské projekty jsou také v německé energetice úspěšné v rámci aukcí nových větrných kapacit.

I přes úspěch technologií obnovitelných zdrojů v podobě průběžného poklesu nákladů však v Evropě dochází k poklesu nárůstu nových projektů. Pro Evropany to v praxi může znamenat, že EU sice zaplatila rozběh nové energetiky, ale v době, kdy jsou zelené zdroje energie dostupné, přesouvá se jejich využití do Asie nebo Jižní Ameriky. Prezentaci Martina Sedláka si můžete prohlédnout zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP