2/2023

Začátek šťastného konce: Lhenice se zbaví nebezpečné ekologické zátěže

| autor: Tisková zpráva MŽP0

Začátek šťastného konce: Lhenice se zbaví nebezpečné ekologické zátěže

Jihočeský městys na likvidaci nebezpečných odpadů získal dotaci ve výši 20 milionů korun od Státního fondu životního prostředí ČR a k ní bezúročnou půjčku, která pokryje zbylé náklady.

Lhenice leží v šumavském podhůří v prachatickém okrese. Po více než dvanácti letech se zbaví skládky nebezpečných odpadů a jedovatých chemikálií v areálu někdejšího agrochemického podniku.

Již loni v listopadu ministr životního prostředí Richard Brabec předal starostce Lhenic Marii Kabátové rozhodnutí o poskytnutí dotace na sanaci 700 tun odpadů a nebezpečných chemických látek.

„Jsem velmi rád, že tato časovaná ekologická bomba a problém, který se táhne dlouhé roky, se počínaje dnešním dnem začíná definitivně likvidovat. Právě na takovéto případy jsme v roce 2015 vytvořili jedinečný dotační program, který tyto dlouhodobě problematické ekologické zátěže pomáhá především obcím, ale i krajům, vyřešit.

V pořadí již 4. výzvu, do které se obce mohou hlásit se svými žádostmi, s celkovou alokací 100 milionů korun, jsme vyhlásili před několika dny,“ řekl k zahájení sanačních prací ve Lhenicích ministr Brabec.

Městys Lhenice uspěl spolu s dalšími žadateli o dotaci z Národního programu Životní prostředí, který opakovaně nabízí obcím, městům a krajům finanční pomoc na odstranění akutních ekologických zátěží s neznámým původcem.

„Letošním březnovým čtvrtkem se ve Lhenicích uzavřelo dlouhodobé úsilí o napravení letitého ekologického problému, dojde k odstranění nebezpečných odpadů z lokality, která patří mezi historicky největší a nejsložitější ekologické zátěže jihočeského regionu,“ uvedl při slavnostním zahájení projektu ve Lhenicích ředitel Státního fondu životního prostředí ČR Petr Valdman, který připomněl, že obce, města i kraje mohou sanaci nebezpečných odpadů ideálně financovat – stejně jako Lhenice – i prostřednictvím zvýhodněné půjčky od Státního fondu životního prostředí ČR.

„Půjčka je bezúročná a žadatelé díky ní mohou spolu s dotací pokrýt až sto procent nákladů na realizaci projektu. Jako doplňkový způsob podpory jsou půjčky obrovskou pomocí zejména pro menší obce, kterým umožní nezatížit obecní rozpočet jednorázovou velkou investicí,“ dodal.

O dotace na sanace nebezpečných odpadů z Národního programu Životní prostředí mohou stejně jako v předchozích dvou letech žádat kraje, obce s rozšířenou působností a nově i obce, které na svém území mají sklad či skládku nebezpečného odpadu. Maximální dotace činí 80 procent z celkových výdajů.

V praxi se jedná o odstranění skladů odpadů či přímo na akutní sanace havarijních stavů v případech, kde nedošlo k nápravě závadného stavu standardní cestou, například podáním trestního oznámení či žaloby, řízením s dotčenými správními orgány, a také v situacích, kdy je původce odpadu neznámý nebo již neexistuje.

Projektové náměty Státní fond životního prostředí ČR přijímá kontinuálně od 16. března letošního roku až do roku 2020.

„Se sanací toxických lokalit obcím a krajům finančně pomáháme už třetím rokem a za tu dobu jsme podpořili likvidaci již sedmi nebezpečných skladů odpadů s celkovou dotací 70 milionů korun. 

Za zmínku určitě stojí například areál VITKA v Brněnci, který se stal pilotním projektem sanačních zásahů, sanace bývalé olejny v Lovosicích nebo odstranění skládky pneumatik v Boru u Skutče,“ uzavírá Petr Valdman.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP