1/2024

Německá FDP: Dotace na OZE nedávají smysl. Německo změní jejich podporu

| autor: Martina Jandusova0

windmills-7001940_640
zdroj: pixabay

Německo plánuje, že radikálně promění svůj dotační systém na obnovitelné zdroje energie. Koaliční vláda navrhla, aby garantované ceny za elektřinu byly nahrazeny jednorázovými dotacemi, které výrobcům energií pokryjí investiční náklady.

Menší závislost na státních financích

Současný dotační režim byl v Německu zaveden přibližně před 24 lety a usnadnil investice do obnovitelných zdrojů energie (OZE). Firmám zajistil výhodné úvěry, díky kterým mohlo Německo výrazně expandovat v oblasti obnovitelných zdrojů.

Majitelé solárních panelů, větrných elektráren nebo bioplynových stanic mají dnes garantovanou cenu za elektřinu, kterou dodávají do sítě. Ta jim zajišťuje minimální úroveň příjmů za každou vyrobenou jednotku energie. Německá vláda nicméně v pátek (5. července) oznámila, že se princip dotačního schématu pro OZE změní. Podle dokumentu z dílny ministerstva financí by výrobci elektřiny měli nově získat jednorázovou podporu na investiční náklady namísto garantovaných cen za elektřinu.

Provozovatelé tak obdrží na výstavbu obnovitelných zdrojů jednorázový grant a vyrobenou elektrickou energii budou muset prodávat na základě vlastních tržních výpočtů. Znamená to pro ně, že budou muset převzít větší finanční rizika. Vláda chce tímto krokem zbavit OZE závislosti na státních dotacích a více je integrovat do volného trhu.

Hlasy pro i proti

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA