1/2024

V Praze se jednalo o budoucí celosvětové dohodě proti znečištění plasty

| zdroj: MŽP0

WPIEI
zdroj: mzp.cz

V roce 2024 má být přijata nová mezinárodní dohoda o plastech. Odborníci o ní diskutovali v Praze na neformálním zasedání pracovní skupiny Rady EU ke globálním otázkám (WPIEI Global). Diskutovalo se o cirkulární ekonomice a vlivu mikroplastů na zdraví, státy si také vyjasňovaly postoj celé EU pro další vyjednávání.

Smyslem zasedání bylo navázat na rezoluci k plastům „End Plastic Pollution: Towards an International Legally Binding Instrument“ a neformálně diskutovat klíčová témata před náročnými mezinárodními jednáními. Globální dohoda o plastech se bude řešit v říjnu na Výročním zasedání podvýboru stálých představitelů při Programu OSN pro životní prostředí a následně v listopadu na prvním zasedání mezivládního vyjednávacího výboru pro plasty (Intergovernmental negotiating committee, INC) v Uruguayi.

Vyjednávání mezinárodní plastové dohody bylo předáno Švédsku jako příštímu státu předsedajícímu Radě EU. České předsednictví zajišťuje podpůrné aktivity a poskytuje Švédsku spolupráci.

Nová mezinárodní dohoda o plastech má vytvořit celosvětová pravidla pro ty oblasti znečištění, které současné dohody zatím neřeší, zejména ve fázi návrhu a výroby v životním cyklu plastů. Hlavním cílem je snížit a zastavit únik plastů do životního prostředí.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA