1/2024

USA představilo rozpočtový zákon ministerstva obrany. Dle podporovatelů zastaví dokončení plynovodu Nord Stream 2

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

800px-Nord_Stream_-_two_pipes_are_welded_together_on_the_Castoro_Sei_pipelaying_vessel.jpg
zdroj: wikimedia.org

Každoroční rozpočtový zákon amerického ministerstva obrany (NDAA), který zákonodárci představili ve čtvrtek, obsahuje sankce, které podle podporovatelů zastaví dokončení plynovodu Nord Stream 2. Zprávu přinesla agentura Reuters.

Projekt plynovodu Nord Stream 2 by měl zdvojnásobit kapacitu současného plynovodu dopravujícího ruský plyn skrz Baltské moře do Německa na 110 miliard m³ za rok. Projekt za 11 miliard dolarů, vedený ruským plynárenským gigantem Gazprom, je dokončen z více než 90 %, k jeho dokončení zbývá položit 160 km potrubí v dánských vodách. Práci však komplikují nevybuchlé bomby z druhé světové války v oblastech mořského dna, kde má být položeno potrubí.

Rusko tvrdí, že projekt by měl být dokončen v příštím roce. V současném stavu se však projekt nachází již od prosince 2019, kdy sankce uvalené Spojenými státy americkými na společnosti podílející se na výstavbě plynovodu Nord Stream 2 zastavily práci švýcarsko-nizozemské společnosti Allseas.

Sankce uvedené v NDAA zpřísňují aktuálně platné sankce a zaměřují se na všechny společnosti a jednotlivce podílející se přímo i nepřímo na projektu, včetně např. modernizace lodi potřebné k položení potrubí, ověření zařízení použitého k položení potrubí a pojištění techniky podílející se na projektu.

„Tyto sankce významně zpřísňují stávající ustanovení … k pokrytí kritických složek projektu plynovodu,“ uvedl americký úředník obeznámený s procesem vytváření sankcí pro Nord Stream 2 a hovořil pod podmínkou anonymity.

Podporovatelé tvrdí, že sankce připraví Rusko o schopnost upravit loď Gazpromu Akademik Cherskiy, která je po stažení speciálních lodí společnosti Allseas jedinou možností, jak položit zbývající potrubí.

„Bez čehokoli z toho [modernizace lodi, pojištění, zajištění potřebných certifikací] prostě nebudou schopni plynovod dokončit,“ uvedl Daniel Vajdich, prezident Yorktown Solutions, společnosti lobbující za zájmy ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, která je proti projektu.

Minulý měsíc v reakci na to zastavila práce norská DNV GL, společnost, která monitorovala testování a přípravu zařízení používaných loděmi k pokládání potrubí. V září největší skupina pojišťoven lodní dopravy na světě uvedla, že nepojistí plavidla zapojená do projektu.

Kreml uvedl, že hrozba nových amerických sankcí je známkou nekalé soutěže, a slíbil, že Rusko bude hájit své zájmy a komerční projekty.

Schválení zákona a budoucnost pod vedením Bidena

Očekává se, že NDAA bude schválena Sněmovnou reprezentantů USA v tomto týdnu a brzy poté Senátem. Má to však jeden háček, Trump se zavázal vetovat jakýkoliv návrh zákona, který bude požadovat přejmenování vojenských základen nazvaných po hrdinech Konfederace z občanské války.

Avšak vetování masivního zákona by s sebou přineslo značné politické riziko. Pokud Trump vetuje legislativu a Kongres jeho veto potvrdí, ukončilo by to 59letou sérii schvalování NDAA.

Tak či tak, USA se proti projektu Nord Stream 2 staví již od Obamovy administrativa a očekává se, že nastupující Bidenova administrativa tuto politiku zachová.

Nord Stream 2, dceřiná společnost, původně založená jako konsorcium za účelem plánování, výstavby a provozu plynovodu Nord Stream 2 a následně zcela odkoupená Gapzormem minulý měsíc uvedla, že sankce přímo nebo nepřímo zasáhnou přibližně 120 společností z více než 12 evropských zemí a že je na vládách a Evropské komisi, aby je chránily před „nezákonnými extrateritoriálními sankcemi“.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling
REMA