1/2024

USA navrhly nové emisní normy pro fosilní elektrárny

| autor: Martina Jandusova0

3946685535_1bf94ed601_c
zdroj: flickr.com

Spojené státy zveřejnily nová pravidla, která mají omezit emise z uhelných a plynových elektráren. Zařízení budou mít možnost si zvolit, jakým způsobem emise sníží.

Americká Agentura pro ochranu životního prostředí (EPA) minulý čtvrtek navrhla emisní normy pro nové i stávající uhelné elektrárny a elektrárny na zemní plyn, které mají významně snížit emise skleníkových plynů. Téměř všechny americké elektrárny tak budou muset zachycovat, nebo jiným způsobem snižovat, emise z fosilních paliv.

Oproti Obamovu plánu čisté energie, který čelil silnému odporu, nově navržená pravidla ponechají na jednotlivých energetických společnostech, aby si zvolily způsob, jakým splní emisní normy.

O 617 milionů tun CO2 méně
V návrhu se počítá s tím, že pravidla zabrání tomu, aby uhelné a plynové elektrárny do roku 2042 vypustily až 617 milionů tun oxidu uhličitého. Takové množství odpovídá zhruba ročním emisím z poloviny aut ve Spojených státech. Kromě oxidu uhličitého se v návrhu počítá se snížením dalších škodlivých látek znečišťujících ovzduší: desítek tisíc tun pevných částic (PM2,5), oxidu siřičitého a oxidů dusíku.

EPA odhaduje, že nové klimatické pravidlo bude do roku 2042 znamenat přínos ve výši 85 miliard dolarů v oblasti klimatu a veřejného zdraví. Jenom v roce 2030 by normy měly zabránit asi 1 300 předčasným úmrtím a více než 300 tisícům případů astmatických záchvatů.

Podle Michaela Regana, administrativního pracovníka EPA, mají nová pravidla pomoci s ochranou planety pro budoucí generace. „Nejenom, že návrh zlepší kvalitu ovzduší na celostátní úrovni, přinese také podstatné zlepšení zdraví komunitám v celé této zemi, zejména komunitám, které nespravedlivě nesly zátěž znečištění," říká Regan.

Občané to platit nebudou

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP