2/2023

Solární energii se v Evropě daří. Česko není výjimkou

| autor: Martina Jandusova0

american-public-power-association-513dBrMJ_5w-unsplash
zdroj: unsplash.com

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) je Evropa na dobré cestě k tomu, aby její podíl obnovitelné elektřiny do roku 2028 vzrostl na 61 %. Důvodem pro tak optimistickou předpověď je částečně nevídaný nárůst nainstalovaných solárních panelů.

Budoucnost vypadá obnovitelně

IEA ve své analýze o obnovitelných zdrojích energie (OZE) v roce 2023 zjistila, že OZE na celosvětové úrovni rychle vzrůstají. „Globální roční přírůstky obnovitelné kapacity se v roce 2023 zvýšily o téměř 50 % na téměř 510 gigawattů (GW), což je nejrychlejší tempo růstu za poslední dvě desetiletí,“ uvádí zpráva.

Nárůst kapacity obnovitelných zdrojů v Evropě, Spojených státech a Brazílii sice dosáhl historických maxim, mimořádné ale bylo zrychlení Číny v instalaci nových bezemisních zdrojů. „V roce 2023 Čína uvedla do provozu tolik fotovoltaických elektráren, jako celý svět v roce 2022, přičemž její přírůstky větrné energie rovněž meziročně vzrostly o 66 %,“ doplňuje IEA.

Agentura předpovídá, že Evropa do roku 2028 nainstaluje další kapacity OZE v celkové výši 523 gigawattů (GW). V nadcházejících letech se očekává dosažení několika milníků. Například, že v roce 2025 OZE překonají uhlí a stanou se největším výrobcem elektřiny, o rok později překonají jádro a v roce 2028 budou mít na svědomí více než 42 % celosvětové výroby elektřiny.

Tři čtvrtiny přírůstků obnovitelné kapacity po celém světě pochází z nových solárních panelů a i v případě přidané kapacity v Evropě čím dál více dominuje fotovoltaika. Do budoucna se tak očekává, že více než 70 % nárůst OZE bude pocházet právě ze solárních panelů, zatímco větrné elektrárny přispějí 26 % a zbytek připadne na vodní elektrárny a další technologie.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP