2/2023

Seriál o plastech XXVII.: Polyvinylchlorid

| autor: František Vörös, konzultant0

light-gd9a12bbca_640.jpg
zdroj: pixabay

Polyvinylchlorid (PVC) se řadí mezi komoditní termoplasty a díky svým vlastnostem a ceně se v hojné míře aplikuje ve stavebnictví a v obalech. Umístil se na třetí místo ve spotřebě plastů za polyetylen a polypropylen. Od výrobců PVC jej získávají zpracovatelé ve formě bílého prášku nebo granulí. Vyrábí se suspenzní (podíl 86 %) nebo emulzní (14 %) polymerizací monomeru vinylchloridu.

pvc.png

Vinylchlorid se vyrábí chlorací etylenu a pyrolýzou etylendichloridu (EDC). Paul Hodges ve své publikaci z letošního května „Breaking the mould“ uvádí, že v EU27 jsou k dispozic kapacity vinylchloridu ve výši 6,55 mil. tun, což představuje 12,3 % podíl na světové kapacitě.

Z poměrně široké škály komerčních typů PVC jmenuji dva základní typy:

  • Měkčený (flexibilní) s hustotou 1,10 – 1,35 g/ cm3, ve kterém změkčovadla snižují krystalinitu a způsobují flexibilitu.
  • Neměkčený (tuhý) s hustotou 1,30 – 1,35 g/cm3.

Oba typy jsou odolné nárazům, vodě, povětrnosti, řadě chemikálií a koroznímu prostředí. V Evropě nalézají hlavní uplatnění ve stavebnictví (37% podíl na trubky a potrubí, 20,3 % na profily, 17,3 % na desky a folie), zbývající množství nachází uplatnění v obalech a v lékařství.

PVC byl náhodně objeven v roce 1872 německým chemikem Baumannem. V roce 1913 byl udělen Fritzi Klattemu z Německa první patent na výrobu polyvinylchloridu (PVC). Waldo Semon z USA objevil v roce 1926 způsob modifikací vlastností PVC pomocí změkčovadel. První poloprovozní výroba PVC byla zahájena u IG Farben v Německu v roce 1934. Obchodní název pro PVC - Igelit - se následně stal synonymem názvu pro folie a výrobky z nich, včetně folií z později objevených polyetylenů a polypropylenů.

Ještě v roce 1950 se na celém světě spotřebovalo 220 000 tun PVC, v roce 2019 to bylo jenom v Evropě 5,1 mil. tun, což představovalo 10 % podíl na celkové evropské spotřebě plastů ve výši 50,7 mil. tun. Podle prognózy Ceresany má světová spotřeba PVC v roce 2030 vzrůst na více než 70 mil. tun. Ve spotřebě zaujímá PVC třetí místo za vedoucím polyetylenem a druhým v pořadí polypropylenem. Hlavním aplikačním segmentem PVC je stavebnictví, zejména ve formě profilů – třetinový podíl, trubek s 26 % podílem, dále následují desky, folie, podlahoviny a kabely.

V zemích bývalého Československa se začalo s průmyslovým zpracováním PVC v roce 1940 ve Fatře Napajedla. Výroba PVC emulzní polymerací vinylchloridu byla zahájena v roce 1951 ve slovenské chemičce v Novákách. Velkokapacitní výroba suspenzní polymerizací byla zahájena v roce 1975 ve Spolaně Neratovice. V rámci privatizace skupiny Unipetrol připadla tato výrobna polské skupině PKN Orlen.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP