1/2024

Problémy s dostupným výkonem v Británii vyhnaly cenu elektřiny na rekordní hodnotu

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

blur-1853262_640.jpg
zdroj: Pixabay

Cena elektřiny na denním (spotovém) trhu N2EX ve Spojeném království zaznamenala předevčírem svoji rekordní hodinovou hodnotu přesahující 1000 liber/MWh. Tento významný nárůst ceny elektřiny byl způsoben nízkou dostupností elektráren, chladným a bezvětrným počasím a sníženou efektivností využití přenosových kapacit po dokončení Brexitu. Informaci uvedla agentura Argus media.

Cena na spotovém trhu pro dodávku elektřiny ve Spojeném království v dnešní den mezi 17:00-18:00 místního času dosáhla 1000,45 GBP/MWh, což je dle operátora trhu, společnosti Nord Pool, historicky nejvyšší hodinová cena. Následkem toho vzrostla i celková denní cena elektřiny na 145,08 GBP/MWh, nejvyšší hodnotu od 19. září 2016, kdy došlo k jejímu zúčtování na 168,25 GBP/MWh.

Aukce ve skutečnosti proběhla dvakrát, protože cena v počáteční aukci překročila maximální hranici 750 GBP/MWh, uvedl Nord Pool. Když k tomu dojde, knihy objednávek se znovu otevřou a účastníci trhu mají možnost upravit nabídky a poptávky.

Maximální hranice byla snížena z původních 1500 GBP/MWh poté, co Spojené království 1. ledna opustilo vnitřní trh s energií (IEM), aby bylo usnadněno členům vyrovnat se s potenciálně volatilními cenami během prvních týdnů fungování mimo IEM, uvedl Nord Pool.

Britský trh po svém decouplingu (odchodu) z IEM již není propojen s ostatními evropskými trhy, přidělování přenosových kapacit tak probíhá explicitně, tedy odděleně od obchodování elektřiny. To zpravidla znamená snížení efektivity ve využití přenosových kapacit.

Zároveň se po decouplingu rozcházejí ceny denních trhů N2EX a Epex Spot GB. Pro zmiňovanou obchodní hodinu (17:00 – 18:00 místního času) dosáhla cena na Epex Spot mnohem nižší hodnoty, 737,45 GBP/MWh, a celkové denní ceny 130,04 GBP/MWh.

Nedostatek dostupného výkonu a rostoucí spotřeba

Provozovatel přenosové soustavy ve Spojeném království, společnost National Grid ESO, včera uvedl, že mezi dnešním a pátečním dnem předpovídá nízký rezervní výkon v soustavě a prozkoumá možnosti, jak jej navýšit. Dle předpovědi z včerejšího poledne byla pro dnešních 17:30 výkonová rezerva dokonce záporná, a to ve výši -273 MW.

Důvodem jsou nízké teploty, nízká výroba větrných elektráren a odstávky několika významných elektrárenských zdrojů. I předtím, než Spojené království opustilo IEM, byl trh po celou zimu náchylný k cenovým výkyvům kvůli nízké výkonové dostupnosti, v souvislosti s tím vzrostly náklady na udržování výkonové rovnováhy.

Včerejším předpokladem bylo, že dnešní teploty v Londýně klesnou pod nulu, a dosáhnou tak hodnoty o 3 °C nižší než je teplotní normál, což by mělo za následek vyšší poptávku po vytápění. Špičkové zatížení soustavy bylo předpovězeno na 47,9 GW v 17:30. Dosud nejvyšší zatížení soustavy bylo v letošní zimě zaznamenáno 8. prosince, a to ve výši 46,5 GW.

Nízká výroba z větru a odstávky elektráren

Výroba z větrných elektráren měla dnes v 17:00 místního času poklesnout na pouhých 2,9 GW, což je téměř o 4 GW méně než včera. Zároveň se předpokládá, že teploty i rychlost větru zůstanou relativně nízké i ve čtvrtek a pátek.

Jaderné elektrárny Hinkley B (1 GW) a Dungeness B (1,1 GW) jsou aktuálně v dlouhodobé odstávce. Mimo provoz zůstává i 27. září odstavený první blok jaderné elektrárny Heysham, u kterého bylo opakovaně odsunuto uvedení do provozu. Reaktor by měl být uveden do opětovného provozu zítra a plného výkonu by měl dosáhnout 16. ledna.

Zakonzervovány byly také paroplynové elektrárny o celkovém výkonu 2,3 GW společnosti Calon Energy po jejím překvapivém úpadku.

K tomu se 8. prosince přidalo neplánované odstavení z provozu 1GW propojovacího vedení Britned, propojujícího Spojené království s Nizozemskem. To mělo za následek cenové výkyvy v době slabého větru a vysoké poptávky již minulý měsíc, přičemž hodinová cena 8. prosince dosáhla až 350 GBP/MWh, což bylo čtyřleté maximum.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP