Časopis

Polemika: Jsou v Česku kapacity na recyklaci plastů dostatečné?

| autor: Martina Jandusova0

garbage-2729608_640.jpg
zdroj: Pixabay

On-line konference „Komunální odpad - nová legislativa a praxe v obcích“ se dotkla tématu plastových výmětů, s kterými se kvůli nové legislativě odpadové společnosti potýkají. Ředitel odboru odpadů na Ministerstvu životního prostředí, Jan Maršák, uvedl, že kombinace recyklačních kapacit a kapacit na energetické využití ke zpracování plastových výmětů je v Česku dostatečná. Je tomu skutečně tak?

Obrátili jsem se na Miloš Kužvarta z ČAObH a Libora Luňáčka z odpadové společnosti FCC Česká a zeptali se jich, zda s tímto tvrzením souhlasí.

Miloš Kužvart, Česká asociace oběhového hospodářství

Při vší úctě k MŽP s tímto tvrzením si dovolím nesouhlasit.

Ono jde o to, co k čemu se porovnává, pokud chápu kombinaci recyklačních kapacit NYNÍ a kapacit na energetické využití plastových výmětů TAKÉ NYNÍ, tak ani jedno není dostatečné.

Podle velmi hrubého odhadu bude z hlediska kapacit na recyklaci plastů plus kapacit u materiálově nevyužitelných plastových odpadů je alespoň energeticky využít, ve výhledu cca 10 let, NUTNÉ zhruba zdvojnásobit obé.

Jde o to, že s rostoucí schopností vytřídit i z komunálního odpadu využitelné složky (včetně plastů), a také s tím, jak se živnostenský odpad přestane "rozpouštět a mizet" v šedých popelnících, tak bude třeba nakládat v rámci již léta platné hierarchie nakládání s PLASTOVÝMI odpady včetně výmětů z třídících linek..

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
E-salon