1/2023

Pobřeží znečišťuje nový druh odpadu. Vzniká pálením plastů na plážích

| zdroj: voda-portal.sk0

ocg-saving-the-ocean-IminhMpXoCQ-unsplash
zdroj: unsplash.com

V životním prostředí se ve stále větší míře objevuje roztavený plast, do kterého jsou zataveny různé příměsi, především kamínky z míst, kde hořel.

Na plážích vznikají plastiglomeráty

V důsledku nedostatečné infrastruktury pro likvidaci odpadu jsou pobřežní oblasti v mnoha částech světa znečištěny plasty. Na plážích často dochází k likvidaci plastů pálením, čímž vzniká nový druh plastového odpadu podobný skále obsahující přírodní složky, například úlomky korálů, které jsou spojeny dohromady roztátým plastem.

Výzkumný tým z Univerzity v Kielu analyzoval vzorky tohoto odpadu sesbírané v terénu v Indonésii, přičemž dospěl k závěru, že tyto „skály“, které dostaly pojmenování „plastiglomeráty“, ohrožují pobřežní ekosystémy, například mořské dno porostlé mořskou trávou, mangrovové porosty nebo korály . Roztavené plasty se rychleji rozkládají na mikroplasty a navíc jsou kontaminovány organickými znečišťujícími látkami.

Dosud provedené studie popisovaly tvorbu plastiglomarátů pouze zběžně. Naše výsledky poprvé objasňují, jak se plastiglomeráty liší od jiného plastového odpadu a na základě nich se dokážeme fundovaněji vyjádřit k jejich environmentálním dopadům,“ říká hlavní autorka studie Dr. Amanda Utami.

Plastové „skály“, které vznikají při pálení plastů přímo na pláži, mají porušeny původní uhlíkové řetězce, následkem čehož jsou tyto útvary náchylnější k degradaci na mikroplasty působením větru, mořských vln a zrníček písku. Při nedokonalém spalování se z plastů navíc uvolňují znečišťující látky, které se nejprve přichytávají na obhořelém útvaru, ze kterého později pronikají do životního prostředí. Tyto kontaminanty jsou pro přírodu mnohdy toxičtější než původní plasty a mohou se dostat do potravního řetězce.

Plastové skály jsou zdrojem znečištění

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS