1/2024

Návrh klimaticko - energetického plánu je naprosto neakceptovatelný

| autor: Svaz průmyslu a dopravy ČR0

Návrh klimaticko - energetického plánu je naprosto neakceptovatelný

Jedná se o zásadní dokument, který formuje podmínky plnění cílů pro následujících minimálně deset let a tomu by jeho příprava a znění mělo odpovídat.

MPO připravilo strategický materiál, který stanovuje rozvoj energetického odvětví v následující dekádě a především pak mapuje nástroje a politiky určené pro splnění národních cílů v oblasti energetické účinnosti a obnovitelných zdrojů.

"Je pro nás zcela neakceptovatelné, aby takto zásadní materiál byl k připomínkám uvolněn pouze na dobu 14 dní, a to navíc přes vánoční svátky. Svaz uplatňuje zásadní připomínky jak k obsahu materiálu, tak vůči formě, jakou byl s odbornou veřejností konzultován.

Tuto verzi dokumentu vnímáme nadále jako určitý „výkop“ ze strany předkladatele a očekáváme, že následující měsíce budou věnovány důkladné diskusi nad obsahem materiálu tak, abychom na konci roku 2019 předložili Komisi kvalitně strukturovaný materiál, který bude realisticky odrážet potenciál rozvoje jednotlivých technologií v ČR.

Pokud se týká věcných připomínek, pak požadujeme, aby byl zodpovědně vyhodnocen reálný potenciál rozvoje všech relevantních druhů OZE s ohledem na zachování tzv. technologické neutrality, a to vč. fotovoltaických elektráren, které Plán nepochopitelně vynechává z nároku na provozní podporu.

Dále také mj. požadujeme, aby materiál jasně potvrdil závazek vyplývající ze Státní energetické koncepce, který předurčuje dlouhodobý rozvoj jaderné energetiky v ČR, a to vč. výstavby nového jaderného zdroje.

V případě energetické účinnosti opakujeme svůj požadavek na doplnění analytických materiálů, které MPO použilo pro vyhodnocení nákladovosti jednotlivých schémat, jimiž lze naplňovat národní závazek pro r. 2030.

V principu připouštíme diskusi nad změnou současného alternativního schématu, požadujeme však, aby stát téma energetické účinnosti konečně pevně uchopil a udělal z něj celospolečenskou prioritu."

Stanovisko naleznete ZDE.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP
Compag
ORGREZ
Ekosev
JMK Recycling