2/2023

Náměstek ministra Eduard Muřický okomentoval výsledky průmyslu za červenec 2016

| autor: Tisková zpráva MPO0

Náměstek ministra Eduard Muřický okomentoval výsledky průmyslu za červenec 2016

Zároveň zde působil také vliv posunu termínu dovolených na červenec v letošním roce ze srpna v loňském roce u řady významných podniků, především ve výrobě dopravních prostředků. Průmyslová produkce tak u dopravních prostředků poklesla o 34,8 %, což mělo vliv na pokles za průmysl celkem ve výši 6,7 proc. bodu. Jinak řečeno, pokud by nebyl přesun dovolených, byl by pokles průmyslové produkce jen vlivem automobilového průmyslu maximálně 0,9%.

Důležitější je vývoj za celé období leden až červenec, kdy průmyslová produkce meziročně stoupla o 1,7%, přitom hlavním tahounem byl zpracovatelský průmysl s růstem o 2,4%. Těžba a dobývání pokleslo o 6,5%, výroba a rozvod elektřiny a plynu o 0,8%.

Do budoucna je problematický vývoj nových zakázek v červenci 2016, které poklesly o 16,2 % a to jak ze zahraničí (—15,5%), tak z tuzemska (—17,6%). Na tomto poklesu se nejvýznamněji podílely výroba dopravních prostředků (—9,1%), elektrických zařízení (—1,6%) a strojů (—1,4%).

Za celé období leden až červenec 2016 byla meziroční změna nových zakázek o 2,4%, přitom ze zahraničí 4,2% a z tuzemska —1,1%. Před rokem za stejné období byla čísla výrazně příznivější, kdy celkově se nové zakázky zvýšily o 6,5%, z toho zahraniční o 7,3% a tuzemské 5,1%. To ukazuje na možné problémy v budoucnu.

Počet pracovníků v průmyslových podnicích s 50 a více zaměstnanci vzrostl v červenci 2016 o 2,6%, při růstu nominální průměrné mzdy o 1,9%, což je z hlediska zaměstnanosti příznivé, ale vzhledem k vývoji zakázek by to mohlo vést k problémům v budoucnosti.

Původní tisková zpráva zde.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP