1/2024

Nabídka a poptávka po sběrovém papíru se časem vyrovná

| autor: Hana Tomášková0

jon-moore-1PxGp8kkQyk-unsplash
zdroj: unsplash.com

Ročně vytřídí průměrný Čech okolo 20 kg papíru. V nádobách na tříděný odpad končí dokonce více papíru než plastů. I když trh se sběrovým papírem odráží změny spotřebitelského chování poslední doby, je k recyklaci i nadále předáván veškerý vytříděný papírový odpad.

O situaci na trhu se sběrovým papírem jsme hovořili s Jaroslavem Tymichem, prezidentem Asociace českého papírenského průmyslu.

Jak byste popsal aktuální situaci na trhu se sběrovým papírem?

Poslední měsíce se globální ekonomika nevyvíjí pozitivně, zejména v Evropě a EU, což všichni silně cítíme. Česká ekonomika je aktuálně už v recesi. Šetříme, což pro papírenský průmysl znamená menší spotřebu zejména obalových papírů pro výrobu obalů, ale i ostatních druhů papírů. Klesá výroba papíru, a tedy i spotřeba sběrového papíru, který je hlavní surovinou pro jeho výrobu. Pokles spotřeby začal již ve 4Q minulého roku a pokračuje i v letošním roce.

Na evropském trhu je přebytek sběrového papíru a jeho hodnota klesá. Naše republika je z pohledu sběrového papíru přebytkovou zemí a cca 800 tisíc tun z 1 milionu tun sebraného sběrového papíru se musí exportovat do okolních zemí zejména do Německa. Běžně to není problém, ale v době převisu nabídky nad poptávkou máme v Česku větší starosti.

Kolik sběrového papíru je předáno dále k recyklaci?

Zatím se daří všechen sebraný sběrový papír dodávat k recyklaci, i když za menší ceny než v jiných časech. Situaci také pomohl „český obalový systém“, řízený autorizovanou společností EKOKOM, který od 1.1. zvýšil finanční podporu sběru, třídění a svozu, a tedy vylepšil pozici pro realizaci důležitého exportu. Z pohledu recyklace očekáváme za celý rok 2022 dobrý výsledek, a to v úrovní roku předchozího, to je mezi 67-69 % recyklace z celkové spotřeby papíru a lepenky (průměrná hodnota v EU je kolem 72 %). Obce jsou důležitý článek sběru papíru, a tedy i zdrojem pro recyklaci. Ročně se sebere a vytřídí cca 30 % veškerého sběru České republiky. Vytříděný papír končí v papírnách u nás nebo v zahraničí, kde se recykluje.

Kdy dojde ke zlepšení stavu?

V řetězci od recyklace sběrového papíru pro výrobu papíru a následně papírenských výrobků, použití výrobků spotřebiteli, sběr, třídění až po jeho opětovnou recyklaci uběhne několik měsíců. Nabídka a poptávka po sběrovém papíru se tedy časem vyrovnává a tím i situace na trhu se z pohledu uplatňování sběrového papíru na trhu zklidňuje, což se děje nyní. Ale tyto výkyvy nebrání skokovým změnám cen, což je realita posledních 30 let tohoto byznysu.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP