2/2023

Legislativa na podporu průmyslu čipů v EU

| zdroj: Cebre0

pexels-pok-rie-1432675
zdroj: pexels

Poslanci v úterý 24. ledna podpořili plány na zajištění dodávek čipů do EU posílením výroby a inovací a zavedením mimořádných opatření proti jejich nedostatku.

Přijaty jsou dva návrhy zákonů. První je tzv. zákon o čipech, jehož cílem je posílit technologické kapacity a inovace v ekosystému čipů EU. Druhý se věnuje společnému podniku čipů, který má za cíl zvýšit investice do rozvoje tohoto typu evropského ekosystému.

Poslanci se ve svých novelách zákona o čipech zaměřili více na polovodičové a kvantové čipy nové generace. Byla by vytvořena síť kompetenčních center, která by řešila nedostatek dovedností a přitahovala nové talenty v oblasti výzkumu, designu a výroby. Právní předpisy by rovněž podpořily projekty zaměřené na posílení bezpečnosti dodávek v EU přilákáním investic a budováním výrobních kapacit.

V rámci snahy předejití nedostatku čipů v EU by byl zřízen mechanismus, na jehož základě Komise posoudí rizika pro dodávky polovodičů do EU a zároveň vytvoří indikátory včasného varování pro členské státy. S tím souvisí i připomínka poslanců, kteří zdůrazňují, že by měl být zmapován dodavatelský řetězec čipů, aby bylo možné identifikovat, kde jsou nejslabší místa.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
SYBA
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE