Komentář MPO k výsledkům zahraničního obchodu za říjen 2016

| autor: Tisková zpráva MPO0

Komentář MPO k výsledkům zahraničního obchodu za říjen 2016

"Nicméně říjnová bilance 47,4 mld. Kč je pátou nejvyšší v letošním roce, díky tomu, že se prohloubil hlavně meziroční pokles dovozu. Vývozy podporuje vysoký přebytek bilance se stroji a dopravními prostředky, spolu s další poklesem deficitu bilance obchodu s chemikáliemi a surovinami.

Exporty jsou tedy stále taženy hlavně vývozem automobilů, avšak zahraniční poptávka začala mírně polevovat. Stejně tak se postupně vytrácí efekt uvolněných domácích měnových podmínek prostřednictvím oslabeného kurzu koruny.

I tak má zahraniční obchod se zbožím v tomto roce nakročeno k dalšímu úspěchu v podobě rekordní bilance, který zatím podporuje stabilní zahraniční poptávka i stabilní optimistické výhledy mezi nákupními manažery.

Podle předběžných údajů ČSÚ bilance zahraničního obchodu v národním pojetí (v b. c.) v říjnu skončila přebytkem 15,5 mld. Kč, který byl oproti říjnu 2015 o 0,3 mld. Kč vyšší. Vývoz se snížil meziročně o 4,9 % na 282,1 mld. Kč, dovoz o 5,3 % na 266,6 mld. Kč.

Bilance zahraničního obchodu se státy EU vykázala přebytek 52,6 mld. Kč, meziročně však o 3 mld. Kč nižší. Schodek obchodu se státy mimo EU se snížil o 2,5 mld. Kč na 35,4 mld. Kč.

Podle předběžných údajů bilance zahraničního obchodu v přeshraničním pojetí (v b. c.) v říjnu skončila přebytkem ve výši 47,4 mld. Kč, o 1,3 mld. Kč meziročně vyšším. Celkový vývoz (zboží opouštějící území ČR) s objemem 341,3 mld. Kč se však meziročně snížil o 6,5 %, rychlejším tempem o 7,8 % na 293,9 mld. Kč ale klesl dovoz (zboží vstupující na území ČR).

Z komoditního hlediska hodnotově jednoznačně nejvýznamnější položkou (192 mld. Kč) je stále vývoz strojů a dopravních prostředků, který však v říjnu prohloubil zářijový pokles, tentokrát meziročně o 13,8 mld. Kč.

Klesl zejména vývoz telekomunikačních zařízení (o 5,2 mld. Kč), výpočetní techniky (o 3,8 mld. Kč) a silničních vozidel (o 2,1 mld. Kč). Vzrostl pouze vývoz strojů a zařízení k výrobě energie (o 0,7 mld. Kč) a strojů a zařízení všeobecně užívaných v průmyslu (o 0,2 mld. Kč).

Stroje a dopravní prostředky jsou také hodnotově nejvýraznější položkou na straně dovozů (134 mld. Kč), ale jejich dovoz klesl meziročně o 15,1 mld. Kč. Snížil se především dovoz výpočetní techniky (o 5 mld. Kč), telekomunikačních zařízení (o 2,4 mld. Kč) a elektrických zařízení, přístrojů a spotřebičů (o 2,3 mld. Kč).

Mírně se zvýšil pouze dovoz ostatních dopravních a přepravních prostředků (o 10,7 mil. Kč),“ uvedl náměstek ministra průmyslu a obchodu pro Evropskou unii a zahraniční obchod Vladimír Bärtl.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Nadace partnerství
Partner - SOVAK