1/2021

Jednorázové plasty zřejmě začneme omezovat už od července

| autor: Martina Jandusova0

straws-3193715_640.jpg
zdroj: Pixabay

Přijetím nových odpadových předpisů a prováděcích vyhlášek legislativní činnost v oblasti odpadů pro Ministerstvo životního prostředí nekončí. V současném legislativním procesu je totiž zákon o tzv. jednorázových plastech.

Legislativní proces zákona o omezení dopadu vybraných plastových výrobků na životní prostředí ušel už pořádný kus cesty. 25. ledna byl schválen Vládou, během února se bude projednávat v Poslanecké sněmovně. Hotový a legislativně schválený by měl být do konce července letošního roku a to kvůli transpozici. Zákon totiž navazuje na evropskou směrnici o jednorázových plastech. Lze předpokládat, že termín bude naplněn, protože zákon legislativním procesem prozatím dobře prochází.

Zákon se dotýká celé řady plastových výrobků a celé řady subjektů, nejen z oblasti odpadového hospodářství, ale především výrobců těchto výrobků. Na některé výrobce dolehne velmi výrazně a to proto, že zakazuje vybrané plastové výrobky.

Vyrábět se už nebudou plastové příbory, talíře, brčka, vatové tyčinky, tyčky k uchycení a podpěře balónků, nádoby a nápojové kelímky z expandovaného polystyrenu i výrobky z oxo-rozložitelného plastu. Pokud bude zákon schválen ve stanoveném termínu, začne zákaz uvádění výrobků na trh platit po 1. červenci 2021. Po celý následující rok ale bude možné doprodávat zásoby.

Jen díky němu by se měla ročně snížit spotřeba daných plastových výrobků o zhruba 1,77 mld. Kusů,“ uvedlo Ministerstvo životního prostředí.

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Satturn
AB Plast
Partner - SOVAK
EAGB
Faircare
Inisoft
Xylem
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
Ekowatt
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo