2/2023

Evropská rada dosáhla dohody nad "uhlíkovým clem". Mělo by se vztahovat na těžký průmysl a elektřinu

| autor: Jan Budín| zdroj: oenergetice.cz0

pexels-michal-pech-757318.jpg
zdroj: pexels

Evropská rada dosáhla dohody nad podobou připravovaného "uhlíkového cla", které je jedním z klíčových prvků legislativního balíčku Fit for 55 představeného v půlce loňského července Evropskou komisí. Nové clo by se mělo vztahovat na emisně náročné produkty dovážené do EU.Rada o tom informovala na svých internetových stránkách.

Evropská rada připomněla, že hlavním cílem připravovaného opatření oficiálně nazvaného mechanismus uhlíkového vyrovnání na hranicích (Carbon Border Adjustment Mechanism – CBAM) je zamezení takzvanému. úniku uhlíku. Tento pojem popisuje fenomén, kdy společnosti přesouvají výrobu mimo EU do zemí s mírnějšími emisními pravidly.

Podle Evropské rady budou do nového mechanismu zařazeny produkty z hutního a ocelářského průmyslu, dále potom produkty z cementárenského průmyslu či hnojiva a hliník. Kromě vybraných průmyslových sektorů se bude nové uhlíkové clo vztahovat také na elektřinu dovezenou do EU.

„Dohoda Rady nad mechanismem uhlíkového vyrovnání na hranicích je vítězstvím pro evropskou klimatickou politiku. Umožní nám urychlit dekarbonizaci našeho průmyslu a zároveň jej ochrání před společnostmi ze zemí s méně ambiciózními klimatickými cíli," uvedl Bruno Le Maire, francouzský ministr hospodářství, financí a obnovy.

Náhrada za bezplatné povolenky

Rada uvedla, že CBAM bude fungovat paralelně s evropským systémem emisního obchodování (EU ETS) a že postupně nahradí stávající unijní mechanismy cílené na potlačení rizika úniku uhlíku, kterými jsou bezplatné příděly emisních povolenek.

Ve srovnání s loňským návrhem Evropské komise navrhla Evropská rada několik dílčích úprav. Těmi hlavními jsou větší míra centralizace řízení CBAM a stanovení minimální hranice ve výši 150 eur pro povinnost začlenění do CBAM.

„Toto opatření sníží administrativní náročnost, jelikož kolem jedné třetiny zásilek do Unie spadne do této kategorie, přičemž jejich celkové hodnota a množství představuje zanedbatelnou část emisí skleníkových plynů připadajících na importy těchto produktů do Unie,“ dodala Rada.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP