Evropská komise tento týden zveřejnila plán REPowerEU Roadmap, který stanovuje harmonogram postupného odstranění ruské ropy, plynu a jaderné energie z trhů EU.
Plán popisuje legislativní návrhy, které Komise předloží příští měsíc a které mají přispět k postupnému ukončení využívání ruské ropy, plynu a jaderné energie. Tyto legislativní návrhy se budou týkat:
Plyn:
- Transparentnost, monitoring a dohledatelnost: Požadavek, aby společnosti poskytovaly informace o smlouvách na ruský plyn (např. objemy, délka trvání) příslušným orgánům členských států a Komisi. Komise plánuje podobné požadavky na transparentnost pro všechny dovozce plynu do EU v rámci budoucí revize architektury energetické bezpečnosti v roce 2026.
- Dovoz plynu:
- Nejpozději do konce roku 2025 budou zakázány všechny dovozy na základě nových smluv na ruský plyn a existujících krátkodobých (spotových) kontraktů
- Nejpozději do konce roku 2027 bude zakázán zbývajícího dovozu ruského plynu, jak potrubím, tak ve formě LNG (na základě stávajících dlouhodobých smluv).
Jaderná energie:
- Obohacený uran: Zavedení obchodních opatření pro dovoz obohaceného uranu s cílem učinit ruský dovoz ekonomicky méně výhodným.
- Smlouvy ESA: Omezení nových smluv o dodávkách, které podepisuje Euratom Supply Agency, na uran, obohacený uran a další jaderné materiály od ruských dodavatelů od určitého data.
- Lékařské radioizotopy: Zavedení evropské iniciativy „European Radioisotopes Valley“ za účelem zvýšení vlastní produkce lékařských radioizotopů.
Ropa:
- Dovoz ropy: Dva členské státy, které dovážejí ropu z Ruska (Slovensko, Maďarsko), budou povinny předložit národní strategii pro nahrazení ruského dovozu ropy do konce roku 2027.
- Obcházení sankcí: Nelegislativní opatření k řešení problému obcházení sankcí EU na ropu prostřednictvím tzv. „stínových flotil“.
Národní plán:
- Do konce roku 2025 bude muset ČR (stejně jako ostatní členské státy) připravit národní plán pro postupné ukončení využívání ruského plynu, ropy a jaderného paliva.
V roce 2025 představuje ruský plyn přibližně 13 % celkového dovozu plynu do EU. Přibližně dvě třetiny tohoto dovozu pochází z dlouhodobých smluv s cílovou destinací v EU, zatímco asi jedna třetina je poskytována na základě krátkodobých (spotových) smluv.
Kompletní sdělení EK s názvem REPowerEU Roadmap naleznete zde.
Komentáře