1/2024

Evropská komise odmítá, aby měli nápojáři prioritní přístup k rPETu

| autor: Martina Jandusova0

jonathan-chng-OTDyDgPoJ_0-unsplash
zdroj: unsplash.com

Podle nápojářů je nespravedlivé, aby neměli přístup k potřebnému materiálu, když budou muset plnit zákonné povinnosti. Evropská komise ale nechce ohrozit konkurenci na trhu.

Konkurence jiných odvětví způsobuje nárůst ceny PETu

V loňském roce Unie evropských nápojářských asociací (UNESDA) vyzvala Evropskou komisi, aby v připravovaném nařízení o obalech a obalových materiálech zavedla mechanismus přednostního přístupu pro nápojový průmysl k rPETu. Unie se obává toho, že malé a střední podniky nedokáží splnit legislativní požadavky na recyklovaný obsah kvůli vysokým nákladům na rPET.

Revidované nařízení totiž požaduje, aby do konce roku 2030 PET lahve obsahovaly 30 % recyklovaného obsahu. Současný systém, v rámci něhož jsou ceny rPETu definovány nejvyšší hodnotou, kterou jsou zájemci ochotni zaplatit, podle unie nutí společnosti z potravinářského, textilního a automobilového sektoru, aby si navzájem konkurovaly. Zdá se jim nespravedlivé, že nápojáři, kteří musí plnit zákonné povinnosti, nemají přístup k potřebnému materiálu.

PET (polyethylentereftalát) je kvůli své lehkosti a bezpečnosti používán v aplikacích přicházejících do styku s potravinami a často se uplatňuje právě v nápojovém průmyslu. Přestože míra sběru PET lahví se pohybuje kolem 60 %, nové lahve uváděné na evropský trh obsahují v průměru pouze 17 % recyklovaného PETu. Zbytek materiálu je „downcyklován“ do jiných aplikací – často do textilních výrobků, případně končí na skládkách nebo ve spalovnách. Podle nápojářů právě současné ceny rPETu upřednostňují downcycling před recyklací.

Komise řekla „ne“

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP