2/2023

Evroposlanci chtějí přísnější pravidla pro přepravu odpadu. Evropští recyklátoři jsou zděšeni

| autor: Martina Jandusova2

pexels-tom-fisk-3840441
zdroj: pexels

Evropský parlament minulý týden přijal svou pozici pro další vyjednávání s evropskými vládami k novému zákonu, který řeší revizi postupů EU a kontrolních opatření pro přepravu odpadu.

Zákazy a evropský mechanismus

Zprávu na zasedání ve Štrasburku přijalo 594 hlasy poslanců, proti jich bylo 5 a 43 se zdrželo hlasování. Evropský parlament uvedl, že europoslanci jsou nyní připraveni zahájit jednání s členskými státy EU.

Revize se například snaží prosadit výslovný zákaz přepravy všech odpadů určených k likvidaci v rámci EU, s výjimkou těch, které budou mít povolení „v omezených a dobře odůvodněných případech“. Dále poslanci chtějí zakázat vývoz nebezpečného odpadu z EU do zemí mimo OECD a do čtyř let postupně ukončit vývoz plastového odpadu do zemí OECD. Vývoz odpadu, který není nebezpečný, by měl být povolen pouze do zemí mimo OECD. Ty k tomu navíc budou muset udělit souhlas a prokázat, že s tímto odpadem naloží udržitelným způsobem.

Parlament vyzval k tomu, aby byl vytvořen evropský mechanismus, který evropským zemím pomůže s inspekcemi. Tím by mělo dojít k předcházení nezákonné přepravy odpadu, zároveň to může pomoci s jejím odhalováním.

„Naše ambiciózní pozice byla schválena valnou většinou v plénu. Musíme dojít k tomu, že na společném trhu budeme přeměňovat odpady na zdroje, a tím se postaráme o životní prostředí a konkurenceschopnost. Nová pravidla nám také pomohou v boji proti odpadové kriminalitě v EU i mimo ni. Zákazem vývozu plastového odpadu, který navrhujeme, vytváříme tlak na inovativnější a cirkulární ekonomiku všude, kde se s plasty pracuje. To je skutečná výhra pro budoucí generace," okomentovala přijetí návrhu europoslankyně Pernille Weissová.

Zcela opačného názoru jsou zástupci odpadových společností, které nad návrhy vyjádřily „zděšení“ a uvedly, že podkopávají obchod s recyklovanými materiály.

Rána pro recyklační průmysl?

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tak za prvé je omyl označovat odpadové společnosti za "recyklátory". Tyto společnosti naopak nic recyklovat nechtějí, protože to stojí peníze a nejvýhodnější je odpad sebrat a zahodit, případně spálit - když už ty spalovny máme. To, že jsou zděšeni ale asi bude pravda - budou muset ze šuplíků vytáhnout projekty na třídění a recyklaci, kterých od subjektů co to dělají dostali hafo, anebo, což je ještě horší, budou muset zafinancovat vývoj recyklačních technologií - což až dosud nedělaly. Příkladem by mohl jít třeba EKOKOM, jehož jedinou viditelnou aktivitou v tomto směru je financování úsměvných televizních reklam.

  2. Souhlasím, že to bude pro odpadové společnosti v Evropě velký problém. Po omezení vývozu odpadů do asijských zemí, je tento krok další "ránou" pro odpadový byznys, který v EU léta neomezeně bujel. Odpad putoval tam, kde byli ochotní se ho zbavit v lepším případě energetickým využitím, v horším skládkováním a v tom úplně nejhorším spalováním na skládkách pod širým nebem v rámci tzv. "náhodného zahoření". V rámci této legislativní úpravy bude též významně omezen vývoz odpadů do zemí třetího světa, které jsme naším odpadem už také za několik let zvládli zahrnout a také jeho úniky do moří a oceánů v důsledku víceméně úmyslného zbavení se nepohodlného nákladu. Tu paniku, kterou tento proklamovaný postup, v kruzích odpadářů vyvolal chápu, protože léta žili v poklidném přesvědčení, že jejich byznys je natolik politicky provázaný, že na ně nikdy nedojde. Zda to v konečném důsledku bude znamenat kýžený efekt v podobě vyšší míry recyklace a opětovného využívání materiálů, ukáže čas a praxe. Určitě se to ale neobejde bez určitého ekonomického zvýhodnění, alespoň zpočátku, a důsledného vyžadování recykláty používat. Obávám se , že to však není ani tak otázka legislativních zpřísnění a následných restrikcí, jako mentální vyspělosti společnosti jako takové vycházející z pudu sebezáchovy (pokud něco takového ještě Homo Sapiens má).

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP