Reklama

ENERGIE

Fotovoltaické elektrárny začínaly jako instalace pro ekologicky smýšlející rodiny a technologické fanoušky. Pak se staly doménou vyšších příjmových skupin, které si pomocí nich snižovaly náklady na elektřinu. V poslední době ale začínají být standardem i pro střední třídu.


Služba pro předplatitele.


Celkem 750 miliard eur má být během příštích dvou let investováno na podporu evropské ekonomiky zasažené pandemií COVID-19, vyplývá z návrhu Next Generation EU, balíku opatření na zotavení ekonomiky.


Členové Stálého výboru pro výstavbu nových jaderných zdrojů v ČR (SVVNJZ) byli informováni, jak v návaznosti na jednání vlády 27. dubna 2020 popsaném zde postupují přípravy Dukovan II a projednali další kroky.


Evropská komise představila návrh facility na poskytování půjček veřejnému sektoru v rámci mechanismu pro spravedlivou transformaci.


Vědci z Akademie věd ČR a ČVUT získali evropský patent na polykrystalickou diamantovou vrstvu, která prodlouží životnost a zvýší bezpečnost palivových článků v jaderných reaktorech za standardních i havarijních podmínek. Nyní chtějí získat pro své inovativní řešení i patent v USA a Koreji.


Vláda počátkem minulého týdne zveřejnila návrh zákona o opatřeních k přechodu České republiky k nízkouhlíkové energetice. Po dlouhém odpírání podpory výroby se vláda zákonem chystá zavázat, že podpoří ČEZ garantovanou výkupní cenou za vyrobenou elektřinu. Součástí návrhu je i důvodová zpráva, která podrobně (a často i překvapivě s ohledem na dřívější prohlášení) popisuje současný postoj vlády k budoucnosti energetiky v ČR. 


Přečerpávací vodní elektrárna Dlouhé stráně zahájila pravidelnou letní odstávku, která potrvá až do prvního červencového týdne. Chystají se drobné opravy a údržba i některé významnější investice celkem za 40 milionů korun.


Vzhledem k poklesu venkovních teplot po přerušení vytápění obnovily Teplárna Otrokovice, Teplárny Brno i Pražská tep­lá­renská opět dodávky tepla.


Evropská komise chystá 27. května představit plán pro obnovu evropské ekonomiky po koronavirové krizi.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372