Reklama

ENERGIE

Ministerstvo průmyslu a obchodu zveřejnilo aktualizovaný harmonogram výzev OP PIK, které mají být vyhlášeny do konce tohoto roku. Svaz průmyslu a dopravy doporučuje firmám průběžně sledovat vývoj dotačních nástrojů. Ty se často mění.


Americká vládní agentura U.S. Energy Information Administration (EIA) informovala, že od roku 2011 proběhla u 121 amerických uhelných elektráren konverze na jiný typ paliva, z čehož se u 103 případů jednalo o zemní plyn.


V neděli odpoledne začal druhý temelínský blok vyrábět elektřinu. Operátoři jej plánovaně odstavili kvůli výměně paliva 12. června. Odstávka trvala 58 dní a energetici během ní například vyměnili čtvrtinu paliva, zkontrolovali bezpečnostní systémy a zvládli 55 investičních akcí. Spolu s elektrárnou Dukovany je aktuálně v provozu všech šest jaderných bloků.


Ministerstvo průmyslu a obchodu dlouhodobě podporuje z národního programu EFEKT energeticky úsporné projekty a také rekonstrukci systémů veřejného osvětlení. V programu budou pro rok 2021 platit některé novinky. Zájemci budou moci podávat žádosti o dotace v prvních dvou výzvách již od 1. září 2020.


Evropská komise počítá v dalším období s využitím vodíku pro dlouhodobou akumulaci elektrické energie. Stejně tak by měl tento plyn ve větší míře nahradit fosilní paliva v energeticky náročných oborech, jako je ocelářský nebo petrochemický průmysl, kde nelze spoléhat pouze na elektřinu. 


Propojením výzkumu obnovitelných zdrojů energie s podniky, které je mohou uplatnit v praxi. Nebo výstavba větrných elektráren či výstavba, rekonstrukce a modernizace malých vodných elektráren. To jsou oblasti pro získávání čisté energie, které podporuje Operační program Podnikání a inovace pro konkurenceschopnost (OP PIK).


Solární park postaví CEZ ESCO Bulgaria pro místní pobočku německé skupiny Aurubis, jednoho z největších světových producentů mědi. Čistá elektřina z vlastního zdroje nahradí část spotřeby měděné huti a rafinerie. Při špičkovém výkonu za slunečných dní může solární elektrárna pokrývat až pětinu potřebného výkonu.


Služba pro předplatitele.


Po článku Obnovitelné zdroje energie v Německu: Zpackaná práce pokračuje Michael Shellenberger v úvaze o tom, proč přechod na obnovitelné zdroje energie nebude v moderní společnosti nikdy fungovat.


Mimořádně přesné simulace běžných provozních i krajně nepravděpodobných událostí umožní nový trenažér určený nejen pro operátory jaderné elektrárny.


PARTNEŘI

ISSN 2570-9372