2/2023

Energetické služby se zárukou - Energy Performance Contracting (EPC)

| autor: MPO0

Energetické služby se zárukou - Energy Performance Contracting (EPC)

Vzorová smlouva včetně přílohy na poskytování energetických služeb se zárukou

Na základě usnesení vlády České republiky č. 109 ze dne 22. února 2012 bylo ministru průmyslu a obchodu uloženo připravit vzorovou smlouvu pro uzavírání smluvních vztahů mezi příspěvkovými organizacemi a poskytovateli energetických služeb se zárukou (Energy Performance Contracting — metoda EPC) a publikovat ji do 30. června 2012 na veřejném portálu Ministerstva průmyslu a obchodu.

Smlouva i další dokumenty prošly od té doby řadou změn vyplývajících z nové legislativy, zejména zákona o zadávání veřejných zakázek č. 134/2016 Sb. a novely zákona o hospodaření energií č. 406/2000 Sb.

Energetické služby se smluvně zaručenou úsporou (se zárukou) jsou zaměřeny na snižování provozních nákladů na energie v budovách, komplexech budov, provozních areálech a podobně, a to bez vlastních investic majitele objektu.

Metoda EPC je komplexní odborná služba dodávaná na klíč firmou energetických služeb, tedy ESCO (Energy Service Company). Ke snížení spotřeby energie a dosažení provozních úspor se využívají opatření investičního i neinvestičního charakteru, zejména však investice do nových technologií.

Potřebné finanční prostředky na obnovu technologie poskytne firma ESCO - komplexní smluvní dodavatel, zatímco zákazník je této firmě postupně splácí až z dosahovaných úspor na provozních nákladech. Výše úspor je vždy smluvně zaručena.

Zveřejněná vzorová smlouva a její přílohy jsou beze změn použitelné nejen pro příspěvkové organizace státu, ale pro všechny ostatní zájemce o metodu EPC, například vlastníky průmyslových či zdravotnických areálů apod.

S výhodou lze metodu EPC využít ke snížení provozních nákladů zejména na objektech či veřejném osvětlení v majetku obcí nebo krajů. Metodu EPC bohužel nemohou stále uplatnit organizační složky státu.

Další dokumenty podporující rozvoj energetických služeb se zárukou

Na podporu rozvoje energetických služeb byl v roce 2014 zpracován etický kodex energetických služeb se zárukou a manuál procesu přípravy výběrového řízení veřejné zakázky na poskytování energetických služeb se zaručeným výsledkem metodou EPC.

Přílohy ke stažení:

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP