2/2023

Dodávky ruského jaderného paliva do EU pokračují letecky. I projekty nových reaktorů s účastí Ruska pokračují

| autor: David Vobořil| zdroj: oenergetice.cz0

nuclear-power-plant-g32dac31ca_640.jpg
zdroj: pixabay

Od začátku ruské války proti Ukrajině vynakládá Evropská unie veškeré úsilí, aby co nejrychleji ukončila závislost na dodávkách fosilních paliv z Ruska. Mnohem méně pozornosti se věnuje závislosti na dodávkách jaderného paliva z Ruska a jeho účasti na realizaci nových jaderných reaktorů v EU. Tyto aktivity jsou vyňaty ze stávajících sankcí, a nadále tak pokračují.

Mnoho reaktorů v EU, včetně těch českých, je závislých na dodávkách jaderného paliva z Ruska. Kvůli probíhající válce není možná obvyklá přeprava po železnici přes Ukrajinu. Dodávky jaderného paliva jsou tak řešeny letecky a dostávají výjimku ze zákazu pohybu ruských letadel ve vzdušném prostoru Evropské unie.

Do České republiky přiletěly od začátku války na Ukrajině tři letecké zásilky s nákladem jaderného paliva z Ruska. Temelín má nyní palivo na více než dva roky, jaderná elektrárna Dukovany na tři roky.

„Šlo nyní o poslední let,“ uvedl mluvčí ČEZ Ladislav Kříž k dodávce z konce března. „Šlo o plánovanou dodávku důležitou pro udržení dostatečných jisticích zásob,“ dodal. Letecké dodávky jaderného paliva z Ruska zamířily při probíhající válce na Ukrajině i Slovensko i do Maďarské elektrárny Pakš.

Projekty nových jaderných elektráren

Ovšem i realizace plánovaných nových reaktorů ve finském Hanhikivi a maďarském Pakši závisí na spolupráci s ruským Rosatomem. S Ruskem na těchto projektech spolupracuje francouzský Framatome a německý Siemens Energy, kteří v roce 2019 získaly zakázku na přístrojové vybavení a řízení zahrnující centrální bezpečnostní a monitorovací zařízení.

Zatímco ve Finsku se o projektu ruské státní společnosti v souvislosti s válkou na Ukrajině přinejmenším znovu diskutuje, Maďarsko se ho chce držet bez ohledu na poslední události. "Pokud se jaderná elektrárna nepostaví, budeme se muset připravit na brutální zvýšení nákladů na energii," řekl v březnu maďarský ministr zahraničí Peter Szijjarto.

Ani společnost Siemens Energy zřejmě nevidí důvod, proč by měla spolupráci s Rosatomem ukončit. Společnost pro list Tageszeitung (taz) uvedla, že odsuzuje "ruskou vojenskou agresi" a podporuje uvalené sankce. Kromě toho společnost prohlásila, že "zastavila veškeré nové obchody v Rusku".

To se však netýká plánovaných nových projektů, které neprobíhají v Rusku, ale zahrnují účast ruských společností. K budoucnosti těchto projektů se společnost na dotaz výslovně nevyjádřila.

Německo neplánuje do spolupráce zasahovat

Německé ministerstvo hospodářství a klimatu (BMWK) neplánuje do spolupráce zasahovat, spolupráce Siemensu s Rosatomem je "výsledkem obchodního rozhodnutí, které nekomentujeme," uvádí ministerstvo.

Podle experta na jadernou politiku německé Strany zelených Stefana Wenzela, je tento postoj neudržitelný. "Očekávám, že se vláda na úrovni EU zasadí o ukončení nových jaderných projektů s Rosatomem a zahrne jej do sankcí," řekl Wenzel.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP