2/2023

Co nejdříve spusťte Nord Stream 2, vybízí místopředseda německého parlamentu

| autor: Martina Jandusova0

800px-2020-10-29_Wolfgang_Kubicki_MdB_FDP_by_OlafKosinsky_0351
zdroj: wikimedia.org

Německo by mělo umožnit čerpání ruského zemního plynu ze zablokovaného plynovodu Nord Stream 2, aby „lidé nemuseli v zimě mrznout a náš průmysl neutrpěl vážné škody,“ řekl v pátek místopředseda německého parlamentu Wolfgang Kubicki.

Jenom jiná trubka

Plynovod Nord stream 2 byl dokončen v září minulého roku, ale Berlín koncem února odmítl povolit jeho spuštění v reakci na ruskou invazi na Ukrajinu.

Wolfgang Kubicki, člen Svobodné demokratické strany (FDP) ministra financí Christiana Lindnera, v pátek vyzval k „okamžitému“ spuštění plynovodu, kvůli dostatečnému naplnění zásobníků s plynem před zimou. Podle místopředsedy neexistuje „žádný rozumný důvod, proč Nord Stream 2 neotevřít“, jelikož Německo již plyn z Ruska získává starším plynovodem Nord Stream 1.

„Dodání plynu Nord Stream 2 není o nic nemorálnější, než Nord Stream 1. Je to jen jiná trubka," řekl Kubicki a dodal: „Jakmile budou zásobníky plynu plné, můžeme Nord Stream 2 znovu uzavřít.“

Dovoz zemního plynu přes Nord Stream se nedávno snížil na pouhých 20 % své kapacity. Za pokles mohou podle ruského Gazpromu problémy s údržbou turbín a opožděný návratu plynové turbíny. Gazprom uvedl, že dodání turbíny do Ruska podléhá sankcím Kanady, EU a Spojeného království, které navíc ohrožují opravu dalších turbín. Němečtí a evropští představitelé takové zdůvodnění odmítli a problémy označili za politicky motivované.

Kritika z vlastní strany

Tento obsah je uzamčen

Pro zobrazení se přihlaste do účtu s aktivním předplatným.

Komentáře

  1. Tento článek zatím ještě nikdo neokomentoval.

Okomentovat

Partneři

Partner - SOVAK
EAGB
Inisoft
Seven energy
Energotrans
United Energy
SPVEZ
Povodí Vltavy
Ecobat
Veolia
AKU-BAT
Wasten
Solární asociace
Sensoneo
SmVaK
Vodárenství.cz
SKS
ITEC
Regartis
DENIOS
PSAS
ČB Teplárna
REMA
SEWACO
Grexenergia
SGEF
ČAObH
CASEC
Teplárenské sdružení
Envipur
EKO-KOM
S-POWER
INECS
BEERT CEE
SCHP